Különleges életmű-kiállítás nyílt a Magyar Nemzeti Galériában. A kelet-közép-európai régióban először láthatók az ír származású, az Amerikai Egyesült Államokban élő kortárs művész, Sean Scully absztrakt festményei.
Köztük a legújabb alkotása is, amelynek világpremierje Budapesten lesz.
Scully az absztrakció legfontosabb kortárs képviselői közé tartozik, művészetét egyszerre jellemzi formai redukció és referenciális gazdagság, geometrikus építkezés és expresszív önkifejezés. Az 1980-as évektől sajátságos képi nyelvet alakított ki, amely látszólag az ellentétes minőségek kifinomult szintézisére épül.
A kiállítás – amely 2021. január 31-ig látogatható – az életmű összes meghatározó periódusát áttekinti:
A kiállítás kiemelkedő alkotásai közé tartozik a művész egyik legújabb festménye, a Fekete négyzet (2020), amely Kazimir Malevics fekete négyzetére és persze jelenünk egzisztenciális szorongásokkal terhelt világára utal. A képet első ízben a Magyar Nemzeti Galéria mutatja be a közönségnek.
A mintegy száztíz Scully-művet felvonultató tárlaton a monumentális festmények mellett szerepelnek papírmunkák, és megjelenik egy-egy plasztika és fotómű is. Az alkotások értelmezését – a falakon és a tárlókban egyaránt – a művész saját írásai, feljegyzései és vázlatai segítik.
A művészettörténeti múlttal folytatott párbeszéd kulcsfontosságú az életmű értelmezése szempontjából. Külön szekciók foglalkoznak a művész olyan meghatározó alkotókra vonatkozó reflexióival, mint Vincent van Gogh és Pierre Bonnard.
A hazai kiállítás mintegy 110 Scully-művet vonultat fel.
Scully 1945-ben született Dublinban, Londonban végezte művészeti tanulmányait, majd a hetvenes évek elején az Egyesült Államokba költözött, 1983-ban megkapta az amerikai állampolgárságot. Jelenleg New York, Barcelona és München között osztja meg az idejét. Munkáit a többi között a londoni Tate Galéria, a New York-i Modern Művészetek Múzeuma, a madridi Reina Sofia Nemzeti Múzeum és a minneapolisi Walker Art Center gyűjteményei őrzik.
Scully műveiről az artnet adatbázisa 1300 aukciós leütési árat őriz, 2018 júniusában a Christie’s kortárs és modern művészeti árverésén például 560 ezer euróért adták el egy pasztellképét. Aukciós rekordja 2019-ben született a Phillips aukciósháznál, ezen a liciten 2 millió dollárt fizettek ki az egyik festményéért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.