Idén is Mexikóban gyilkolták meg a legtöbb újságírót munkájával összefüggésben, utána Afganisztán és a Fülöp-szigetek következik – állapítja meg szerdán közölt éves jelentésében a Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű, New York-i székhelyű jogvédő szervezet.
A világon 30 újságírót gyilkoltak meg december 15-éig, közülük 21-et munkájával összefüggésben. Tavaly 26-ot, és közülük 10-et munkája miatt. A CPJ még vizsgál 15 esetet, amelyben újságírót öltek, hogy köze volt-e a halálának ahhoz, amit csinált.
Mexikóban legalább négy újságíró volt célzott gyilkosság áldozata 2020-ban, egyet akkor öltek meg, amikor fotózott egy bűnügyi helyszínen.
A CPJ elismerte, hogy más jogvédő szervezetek eltérő számokat ismernek, mégis Mexikó a legveszélyesebb ország az újságírók számára a nyugati féltekén.
Az országban számos drogkereskedő és egyéb bűnbanda garázdálkodik, és nagyon elterjedt a hivatali korrupció. Afganisztánban legkevesebb négy újságírót gyilkoltak meg az idén, a Fülöp-szigeteken pedig hármat.
Szintén a CPJ készített jelentést arról nemrég, hogy
soha olyan sok újságíró nem volt börtönben a világon, mint idén, és hozzátette: ennek az lehet az oka, hogy számos autokrata kormány próbálta erőteljesen korlátozni a koronavírus-járványról és a tiltakozó megmozdulásokról szóló tudósításokat.
December 1-jén legalább 274 újságíró volt börtönben, a legtöbb azóta, hogy a CPJ a '90-es évek elején elkezdte gyűjteni az erre vonatkozó adatokat. Tavaly december 1-jén ez a szám 250 volt. A legtöbb újságírót Kínában, Törökországban, Egyiptomban és Szaúd-Arábiában vették őrizetbe a szervezet adatai szerint ebben az évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.