Februárban már csaknem kilencszáz praxis áll üresen a hazai alapellátásban, ebből
Az üres praxisok száma 52-vel haladja meg a januárit a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint. Az egészségbiztosítónak februárban 6504 háziorvossal volt szerződése, és már 117 praxisközösség működik az országban.
A hét végi bejelentés szerint a fogorvosi ellátást vállalkozói formában végzők (fogorvosok és a szakdolgozóik) az idén több mint 26 milliárd forint többletforráshoz jutnak, így már nem csak az alkalmazottként foglalkoztatottak bére nő.
A fogorvosi ellátás finanszírozása 68,7 milliárd forintra emelkedik, ami több mint 60 százalékos emelkedés az előző évhez képest
– közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). A fogorvosok is – akárcsak a háziorvosok – csatlakozhatnak majd praxisközösségekhez. Az emelt szintű praxisközösséget vállalók százszázalékos, az alapformát választók 80 százalékos többletforráshoz jutnak. Ha nem lépnek be praxisközösségbe, 30 százalékos pluszt akkor is kapnak.
„Az előkészítés során a fogászati praxisközösségről egyelőre nem esett szó” – reagált a fogászati alapellátás finanszírozásának emelésére Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnöke a Világgazdaságnak. A megítélt többletforrás bértámogatásra fordítható, ami örömteli, de a MOK alelnöke szerint
további milliárdokra lenne szükség például az eszközcseréhez, hiszen még egy új fogorvosi szék beszerzése is probléma.
Ezenkívül a bérkiegészítés mértékét a háziorvosokhoz hasonlóan a praxisközösségi részvételhez kötné a jogalkotó, holott – mutatott rá a kamara alelnöke – a praxisközösséget eredetileg a háziorvosi ellátásra találták ki, nem a fogászatira. A lakosság nem jár olyan rendszeresen fogorvoshoz, mint háziorvoshoz, de a háziorvosi praxisközösség motiválhatja a betegeket a fogorvosi ellátás igénybevételére. A fogorvosi és háziorvosi praxisok között eddig nagyjából ötszázezer forint volt a finanszírozásbeli különbség, és úgy tűnik, ez most a duplájára fog emelkedni, mert amíg a finanszírozásbővítés alapján
egy háziorvosi praxisnak havonta 2,6-2,7 millió forint jut, a fogorvosinak a béremeléssel is csupán havi 1,6-1,7 millió forint.
Az Emmi a Világgazdaság megkeresésére közölte, hogy az alapellátó fogorvosok ugyanolyan feltételekkel csatlakozhatnak a praxisközösségekhez, mint a háziorvosok és a házi gyermekorvosok. A csatlakozás önkéntes. Az egészségügyi szolgáltatónak február 28-ig kell nyilatkoznia a praxiskezelő Országos Kórházi Főigazgatóságnál arról, hogy belép-e, és ha igen, milyen szintű praxisközösségbe.
A praxiskezelő erről március 19-ig tájékoztatja a NEAK-ot. Az egészségügyi szolgáltató az orvos esetében a praxisközösséghez való csatlakozás szintjéhez igazodóan, a szakdolgozó esetében a praxisközösséghez való csatlakozástól függetlenül a gyakorlati időhöz igazodó bérkiegészítés-támogatást a 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adó összegével együtt tudja megigényelni a NEAK-nál. A bértámogatást először az áprilisi utalványozással együtt folyósítják, januárig visszamenőleg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.