Tizenöt éves rekordot döntött meg tavaly a hazai vényköteles gyógyszervásárlás 558,7 milliárd forintos értéke,
amely 5,2 százalékkal haladta meg a 2019-es 531,3 milliárdot – derül ki a Hiflylabs Zrt. elemzéséből. Az egyik előző csúcstartó évben, 2011-ben 501,7 milliárd forintos volt e készítmények forgalma, de ez a rekord 2019-ben és tavaly is megdőlt.
2019-ben 181 millió, tavaly 185 millió doboz gyógyszer kelt el, miközben az elmúlt néhány évben szétvált a forgalom és az eladott gyógyszerek dobozszámának növekedési üteme.
Évről évre nő ugyanis a gyógyszerek termelői és beszerzési ára, de a betegek száma gyakorlatilag változatlan.
Ezt tükrözi, hogy a tavalyi forgalom az említett 5,2 százalékos mértékben bővült, de az eladott dobozok száma csupán 1,9 százalékkal. Ezt az eltérő növekedést illusztrálja az is, hogy amíg 2006-ban egy eladott doboz gyógyszerre átlagosan 2175 forint forgalom jutott, tavaly már mintegy 3020 forint.
Bár a piacgazdaságban a termékek ára szüntelenül változik, de – mint Virág Zsolt, a Hiflylabs igazgatósági elnöke rámutatott – e változások a támogatott vényköteles gyógyszerek piacán nem jelentkeznek egyértelműen. Az adatok szerint a lakosság évről évre többet költ vényköteles gyógyszerekre, ám a gyógyszerek árnövekedését az állami támogatások lekövetik.
Tavaly a vényköteles gyógyszerek árában átlagosan 67,5 százalék volt a társadalombiztosítási támogatás.
A rendkívül drága daganatellenes szerek esetében a legnagyobb mértékű a támogatás, az egészségbiztosító ezeknek csaknem a teljes költséget átvállalja.
A legkisebb a parazitaellenes készítmények támogatása, e gyógyszer-kategóriában az ár harmadát fedezi az állam.
Tavaly az összes gyógyszer egyharmadát az ország középső részében, Budapesten és Pest megyében értékesítették. A népesebb kelet-magyarországi megyék mindegyikére – Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére – az országos átlagnál 5 százalékkal nagyobb forgalom jutott.
A balatoni és más, nagyvárosoktól távoli térségekben a lakosság egy része a koronavírus gócpontjainak elkerülése miatt a szokásosnál jóval hosszabb időt töltött a Hiflylabs szerint. A Somogy megyei gyógyszertárak 8,2, a Veszprém megyeiek 7,4 százalékkal növelték a forgalmukat az előző évhez viszonyítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.