Világszerte zajlanak a tömeges oltások, a Covid-védettség megszerzése azonban eltérő mértékben halad: van, ahol már idén megszerzi a lakosság nagy része a koronavírus elleni védelmet, máshol viszont egy évtizedre lenne szükség – a jelenlegi ütemben – az átoltottság megszerzéséhez – írta tegnap a Bloomberg.
Míg az Egyesült Államok népességének háromnegyede megkaphatja idén a koronavírus elleni oltást, a szomszédos Kanadában óriási a lemaradás. Máshol gyors léptekkel halad a kétdózisú oltások beadása: Izrael lakosainak 75 százaléka két hónapon belül kaphatja meg az oltást, a briteknél ez hét hónapot vesz majd igénybe. Franciaországban viszont (hacsak nem gyorsítanak) csaknem négy évbe telik, míg a lakosság háromnegyede oltáshoz jut, az olaszoknál, a németeknél és a spanyoloknál ez nagyjából három évet fog igénybe venni.
Az átoltottság várhatóan nagymértékben felgyorsul világszerte a következő hónapokban, miután egyre több oltóanyagot hagynak jóvá, és a gyártási kapacitások is bővülnek. Csütörtökig már több mint 108 millió adag oltóanyagot adtak be világszerte, és az átoltottság elérését elősegíti globálisan a vakcinával kapcsolatos bizalmatlanság csökkenése.
Mostanra már az emberek több mint fele hajlandó lenne beoltatni magát, ha egy héten belül felajánlanák a lehetőséget – derül ki a YouGov és az Imperial College London Institute of Global Health Innovation (IGHI) friss felméréséből.
A több mint 13 ezer fős kutatás szerint Nagy-Britanniában a népesség 78 százaléka oltatná be magát, ezt Dánia követi, ahol a lakosság kétharmada mond igent a vakcinára.
Franciaországban viszont még mindig nagy a szkepticizmus mértéke, igaz, a korábbi felmérésekhez képest csökkent a bizalmatlanság az oltással szemben: a korábbi 15 százalék helyett a lakosság harmada oltatná be magát. Ezzel ellentétben Ausztráliában, Japánban, Dél-Koreában és Szingapúrban november óta csökkent az oltási hajlandóság.
Mivel az oltásoknak alapvető szerepük lesz a pandémia visszaszorításában, az országok vezetőinek fel kell hívniuk az emberek figyelmét az előnyeire, és biztosítaniuk kell, hogy mindenki részesülhessen benne – mondta David Nabarro, az IGHI igazgatója, az Egészségügyi Világszervezet szakértője. Az Európai Unió is az oltási hajlandóság növelésére törekszik. Míg korábban az EU volt a Covax nemzetközi vakcinaelosztó kezdeményezés legnagyobb támogatója, most vakcinahiánnyal küszködik – írja a The New York Times. A Politico értesülése szerint
Brüsszel emiatt nyomás alá helyezné a vakcinaszállításra szerződött gyógyszergyártókat: ha nem teljesítik a szerződésben vállaltakat, akkor a korábban számukra kiadott szabadalmakat figyelmen kívül hagyva az EU tagjai állami hatáskörben gyárthatnának oltóanyagot.
Dánia a napokban jelentette be egy digitális „koronavírus-útlevél” kifejlesztését, amely lehetővé teszi a külföldi utazást, és a beoltottak számára az éttermek, konferenciák, zenei fesztiválok és sportesemények látogatását.
A Covax tegnap hozta nyilvánosságra azoknak az országoknak a listáját, amelyek júniusig részesülnek az általuk biztosított vakcinákból. A program keretein belül a hónap végétől 145 országban lesznek elérhetők a vakcinák, közöttük szerepelnek alacsony és közepes jövedelmű országok, valamint gazdagabb nemzetek, mint Új-Zéland, Szaúd-Arábia, Kanada és Dél-Korea. Összesen 337,2 millió adag oltóanyagot fognak elosztani júniusig az érintett országoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.