BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megjelent a praxisközösségekről szóló rendelet

Jelenleg 117 praxisközösség működik Magyarországon, a cél az, hogy minél több háziorvos, gyerekorvos és fogorvos hozzon létre integrált közösségeket.

Megjelent a praxisközösségekről szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben, ami a háziorvosokra, a házi gyermekorvosokra, fogorvosokra, háziorvosi szolgáltatókra és a praxiskezelőre terjed ki. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) korábban azt közölte lapunkkal, hogy jelenleg 117 praxisközösség működik Magyarországon.

A kormányrendelet szerint praxisközösség kétféle formában jöhet létre.

  • Egyrészt az egészségügyi alapellátási szakmai együttműködés érdekében a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló miniszteri rendelet szerinti területi kollegiális szakmai vezető háziorvosok illetékességi területén egy-egy – a terület háziorvosi, illetve fogorvosi praxisaiból álló – kollegiális praxisközösség keretében.
  • Másrészt a kollegiális praxisközösségen belül egy telephelyen, vagy azonos településen egymással szomszédos egészségügyi alapellátási körzetekben, vagy egymással szomszédos településeken működő, legalább öt háziorvosi szolgálat részvételével a magasabb szintű egészségügyi szolgáltatás nyújtása érdekében a következő szakmai együttműködési formák hozhatók létre.
  • Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

    Eszerint létrejöhet:

  • egyesült praxisközösség, amely több, egy járáson belül működő háziorvosi szolgálat között létrejött szoros szakmai és gazdasági együttműködés, amelyben az alapellátási feladataik összehangolt ellátása érdekében valamennyi háziorvosi szolgálatot ugyanaz az egészségügyi szolgáltató működteti;
  • integrált praxisközösség, amely több, egy járáson belül működő háziorvosi szolgálat között létrejött szoros szakmai és gazdasági együttműködés, amelyben az érintett háziorvosi szolgálatban praxisjoggal rendelkező háziorvosok vagy a háziorvosi szolgálatokat működtető egészségügyi szolgáltatók – önállóságukat megtartva – egy közösen alapított egészségügyi szolgáltatót hoztak létre alapellátási feladataik összehangolt ellátása érdekében;
  • praxisközösségi konzorcium, amely több, egy járáson belül működő háziorvosi szolgálat között létrejött szoros szakmai és gazdasági együttműködés, amelyben az érintett háziorvosi szolgálatokat működtető egészségügyi szolgáltatók – megőrizve önállóságukat – egymással konzorciumi együttműködési megállapodást kötöttek alapellátási feladataik összehangolt ellátása érdekében, és soraikból egy konzorciumvezetőt jelöltek meg, amely képviseli az együttműködést.
  • Az egészségügyi szolgáltatónak 2021. február 28-ig kell nyilatkoznia arról a praxiskezelő Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) részére, hogy belép-e, és ha igen, milyen szintű praxisközösségbe lép be. A praxiskezelő 2021. március 19-ig erről tájékoztatja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőt (NEAK). Az OKFŐ a hiánytalan felvételi kérelem esetén a háziorvosi, házi gyermekorvosi, illetve alapellátást nyújtó fogorvosi szolgálatot a kollegiális praxisközösségbe felveszi, amelyről igazolást küld az érintett szolgáltatónak.

    Az egészségügyi szolgáltató az orvos esetében a praxisközösséghez való csatlakozás szintjéhez igazodóan, a szakdolgozó esetében a praxisközösséghez való csatlakozástól függetlenül a gyakorlati idejükhöz igazodó bérkiegészítés támogatást a 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adó összegével együtt tudja megigényelni a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél. Az egészségügyi szolgáltató a támogatás, illetve annak módosítása iránti igényét a NEAK által meghatározott, elektronikusan kitölthető kérelem formájában nyújthatja be, a NEAK által meghatározott adatszolgáltatási formátumban. Amennyiben az igény legkésőbb 2021. március 19-ig megérkezik a NEAK-hoz, a NEAK a bértámogatást legelőször az áprilisi utalványozással együtt fogja folyósítani, 2021 januárjáig visszamenőleg.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.