Arra várnak a kiszolgáltatott helyzetbe került vendéglátósok, hogy a főváros vezetése visszautalja a behajtott iparűzésiadó-előlegeket, amit nem a jog, hanem a tisztesség alapján a bértámogatások miatt is sürgősen meg kellene lépni – közölte a Magyar Nemzettel az ipartestület. A budapesti iparkamara eközben levélben kezdeményezte a legsérülékenyebb kör számára az általános adómoratóriumot a kormánynál és Karácsony Gyergelyéknél. Hozzátették:
Azt várjuk, hogy a városvezetés kiáll és elnézést kér a bajba került vállalkozásoktól, erkölcsi-etikai alapon. Annak ellenére, hogy jogilag szabályosan járt el a fővárosi önkormányzat az iparűzésiadó-előlegek behajtásával, az inkasszóval, azt várjuk, hogy tisztázzák: az ősszel miért nem jutottak segítséghez az érintett vállalkozások, és miért nem kaptak választ a helyi adóhatóságtól?
Az ipartestület vezetője úgy nyilatkozott: a bürokrácia tette a dolgát, ami látszik, hogy túlbonyolított, eleve egyszerűsíteni kell. Amiatt azonban, hogy a rendszer mennyire érzékeny a külvilágban zajló folyamatokra, és az miként igazodik az adófizetők körülményeihez, a politikusokat lehet felelősségre vonni.
Kovács László úgy folyatta:
úgy gondoljuk, hogy egy ilyen járvány uralta állapotban az a minimum, hogy a városvezetés nem is engedi idáig fajulni a helyzetet. Ha már eddig elmaradt a méltányosság, akkor most arra várunk, hogy tegyenek azonnali kompenzáló intézkedéseket
– szögezte le Kovács László.
A Magyar Nemzet azt írja, ezzel összecseng, hogy tegnap a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) lépett: Nagy Elek elnök levélben fordult Karácsony Gergely főpolgármesterhez és a kormány gazdasági illetékeseihez. Ebben azt kérik, hogy
központilag rendeljenek el adóvégrehajtási moratóriumot a kiszolgáltatott helyzetbe került cégekre.
A kamara a Főpolgármesteri Hivatal és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatósági beszedési megbízásaira kéri az adótartozások felfüggesztését 2021 végéig.
A BKIK szerint a turizmusban és a vendéglátásban dolgozó budapesti mikro-, kis- és közepes vállalkozások helyzete immár tarthatatlan, és a legfontosabb a segítségnyújtás lenne. A köztestület arról számolt be, hogy nagyságrendileg 15 ezer budapesti vállalkozás kerülhetett a pandémia miatt olyan helyzetbe, hogy legjobb szándékai ellenére sem tud eleget tenni adófizetési kötelezettségeinek.
A BKIK ezen felül bejelentette, hogy
létrehoz egy 75 millió forint kezdőösszegű szolidaritási pénzalapot, amelyhez már érkeztek felajánlások
olyan vállalkozóktól, akik csatlakoznának a többi gazdasági szereplő megsegítéséhez az alap működtetésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.