Az oltások előrehaladtával egyre több hír jelenik meg olyanokról, akik az első vagy a második vakcina után megkapták a koronavírust. Ennek kapcsán a Szeretlek Magyarország megkereste a Pfizer-vakcina kifejlesztésében kulcsszerepet játszó, Amerikában élő magyar kutatót.
Karikó Katalin a portálnak elmondta, hogy egyik oltóanyag sem véd meg a megfertőződéstől, csak a megbetegedéstől és a kórházba kerüléstől óv meg.
A vérben keringő ellenanyag, illetve az emlékező sejtek nem tudják megakadályozni a vírus szaporodását az orr- és szájnyálkahártya sejtjeiben. A Pfizer-vakcinára van adat, amely azt mutatja, hogy 30 százalékkal csökkenti a megfertőződés esélyét, illetve, hogy a megfertőződött, vakcinált személy kevesebb vírust terjeszt
– magyarázta a friss Széchenyi-díjas kutató.
A megbetegedéstől sem véd 100 százalékban egyetlen Covid–19-vakcina sem. Még a leghatékonyabb mRNS vakcinák, a Pfizer és a Moderna is 95 százalékban védték meg a beoltott embereket a tünettel járó betegségtől
– tette hozzá Karikó Katalin.
A szakember szerint a maszk viselése az oltás után is javasolt, hogy a beoltott személy ne kapja el a fertőzést, vagy ha már beteg, akkor ne adja tovább.
A világhírű biokémikus az oltást az esernyőkhöz hasonlította, amelyek az esőben védelmet nyújtanak, de amikor tombol a vihar, akkor óhatatlanul valamennyire vizes lesz az ember.
Arról a felvetésről, hogy a vakcinák elterjedése okozza a mutációkat, a kutató egyértelműen kijelentette, hogy nincs valóságalapja.
Ezt gyakran az olyan betegek fertőződése idézi elő, akik immunrendszert gátló kezelés alatt álltak, és emiatt a vírus kapcsolatba került más betegségekkel.
Karikó Katalin mondandóját azzal zárta, hogy még nem tudják, kell-e újraoltás, és ha igen, mennyi idő múlva lesz erre szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.