Miközben az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság már elindult a kilábalás felé vezető úton, az Európai Unióban még mindig az oltások és a gazdasági válság okozza a legnagyobb fejtörést. A nyár azonban fordulópontot hozhat – írja a WSJ.
Az európai politikai döntéshozók és az elemzők óvatos optimizmussal tekintenek a jövőbe.
A javulást elsősorban az oltóanyaggyártás felgyorsításában és a gazdaság mielőbbi újraindításában látják.
Amint sikerülne elérni, hogy az unió felnőtt lakosságának több mint 50 százalékát beoltsák július végéig, az jelentős áttörést hozna és szeptemberben megindulhatna a nyitás. Mindehhez sokkal zökkenőmentesebbé kellene tenni a logisztikát, az adminisztrációt és az oltóanyag szállítást.
Az első negyedévben csaknem 68 millió adag vakcinát, a második negyedévben várhatóan 200 millió oltóanyagot szereznek be.
„A kapacitás gyorsan növekszik” – közölte Thierry Breton, a vakcinabeszerzésekért felelős EU-biztos, aki azt is elmondta, hogy az oltóanyagok gyártása minden hónapban a duplájára növekszik. Ugyanakkor hozzátette:
Attól tartok, hogy még közel sem vagyunk a normálishoz.
Anglia fokozatosan tervezi feloldani a korlátozásokat április és június között.
Franciaország viszont már a harmadik nagy országos lezárásra készül. Németország is zárna. Akár két-három hétig is megállhat az élet.
A német kormányt sok kritika érte az oltások lassúsága miatt, korábban kiálltak a közös vakcinabeszerzés mellett, azonban a héten ők is úgy döntöttek, hogy önálló oltóanyag-beszerzésbe kezdenek.
Az egészségügyi szakértők a mutáns vírusvariánsokat okolják a járvány agresszív terjedéséért. A közgazdászok pedig csak az év második felében várnak fellendülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.