A praxiskezelőnél összesen 6708 háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi praxist regisztráltak
– ez derül ki Végvári Tamásnak, az Országos Kórház-főigazgatóság (Okfő) Alapellátási Igazgatósága egészségügyi alapellátási igazgatójának leveléből. Az érintett háziorvosi praxisok 85,6 százalékát felvették kollegiális praxisközösségbe, az érintett fogorvosi szolgálatok esetében ennek aránya 77,8 százalék. Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke erre reagálva a Világgazdaságnak elmondta:
az iskolafogászatok helyzete most még zavaros, hiszen ők nem rendelkeznek praxisjoggal, s kollegiális praxisközösségbe sem tudnak belépni.
Ezek területi ellátás nélküli fogászatoknak számítanak, intézményekhez kötődnek, ezért esetükben csupán 30 százalékos bérfejlesztésre volt most lehetőség. Hasonló cipőben járnak a megbízási szerződéses szak- és intézményi ellátók is.
A házi gyermekorvosok 90 százaléka praxisközösségben folytatja a munkát – erről a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke, Havasi Katalin beszélt a napokban. Hozzátette:
ahogyan a felnőtt- és vegyes praxisokhoz, úgy a gyermekeket ellátó háziorvosokhoz is megérkezett – januárig visszamenőleg – a többletfinanszírozás. A HGYE felmérése szerint szoros együttműködés mellett a gyerekorvosok 42 százaléka döntött.
A felmérésből kiderült az is, hogy a házi gyermekorvosok 46 százaléka szerint bármilyen praxisközösség működőképes lehet, ám tízszeres az elfogadottsága a homogén praxisközösségnek, azaz jóval többen vannak, akik csak gyermekorvosokkal működnének együtt. Havasi Katalin szerint ezért is fontos, hogy sokéves várakozás után önálló gyermek-alapellátási módszertani központot alakíthatnak ki – Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének támogatásával – a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Központban.
Az Okfő tájékoztatása szerint
a 6708 praxis mindegyike egyelőre csak a területi elven szerveződő 99 darab kollegiális praxisközösség valamelyikének a tagja. Mint ismert, 2021-től 70 milliárd forinttal emelték meg a háziorvosi praxisok 140 milliárdos finanszírozási összegét.
Az alapellátásban dolgozó, a fogorvosi ellátást vállalkozói formában végző fogorvosok és a szakdolgozóik az idén több mint 26 milliárd forint többletforráshoz jutnak, a fogorvosi ellátás finanszírozása pedig 68,7 milliárdra emelkedik, ami több mint 60 százalékos növekedés. Ugyanakkor a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint április elején 300 alapellátó fogorvosi praxis állt üresen, a betöltetlen háziorvosi praxisok száma pedig a NEAK márciusi adatai szerint 510 volt. Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében három-három, Hevesben pedig két praxisban már hosszabb ideje nincs alapellátó orvos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.