BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Világszerte gyorsul a halálozási ütem

Az Európai Unió egy részében nyár vége helyett már június közepére elérhetik a nyájimmunitást, olyan sok vakcina érkezik, lesznek azonban olyanok is, akik le-maradnak, mert az AstraZenecát választották.

Az Európai Unió legtöbb tagállamában elegendő koronavírus-elleni vakcina áll majd rendelkezésre június végére ahhoz, hogy a lakosság többségét beoltsák

– számolt be egy belső memorandumra hivatkozva a Bloomberg. Az Európai Bizottság előrejelzése alapján Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban és Hollandiában a teljes lakosság 55 százaléka megkapja addig mind a két adagot, vagyis elérik a nyár végére kitűzött célt.

Az EU augusztus végére ígérte a felnőtt lakosság 70 százalékának beoltását, ami a demográfiai viszonyokat tekintve az egész népesség 55-60 százalékának felel meg. A memorandum a Bizottságon keresztül lekötött vakcinamennyiséget veszi figyelembe, így abban nem szerepel az orosz és a kínai oltás.

A cél elérését az teszi lehetővé, hogy a második negyedévben az előrejelzések szerint 300 millió adag érkezik a Pfizer/BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca oltóanyagából az első három hónapban leszállított alig több mint százmillió után, valamint 55 millió a Johnson & Johnson egyadagos vakcinájából.

Fotó: Shutterstock

A tagállamok azonban nem egyszerre érik majd el a nyájimmunitást.

Az április 1-jei keltezésű brüsszeli dokumentum szerint Horvátország, Bulgária, Szlovákia, Csehország és Ausztria el lesz maradva a többiektől, míg mások, például Dánia és Málta messze a többiek előtt járnak.

Különösen azok vannak bajban, amelyek a drága amerikai oltások helyett az olcsóbb AstraZenecát választották.

A Bizottság új becslése egyébként már azt is figyelembe veszi, hogy a brit-svéd gyártótól a második negyedévben is kevesebb oltóanyagot kap a szerződésben vállaltnál.

Az EU éppen emiatt vezette be az exportengedélyezést, amely miatt egyébként csak 3,1 millió, Ausztráliába szánt vakcina szállítását állították le – legalábbis Canberra szerint. Hasonló lépést fontolgat a szöuli kormány is. Dél-Koreában az SK Chemi-cals gyártja az AstraZeneca oltását, amelyet Thaiföldre, Vietnamba, Tajvanra, valamint a 64 szegény országot tömörítő COVAX-program keretében exportálnak, miközben Szöul az ígértnél kevesebb vakcinát kap, azt is később.

Közben a koronavírus-járvány áldozatainak száma a Reuters összesítése szerint

globálisan meghaladta a hárommilliót

(az amerikai Johns Hopkins Egyetem valamivel kevesebb, nem egészen 2,9 millió halálesetet tart nyilván). A helyzet ráadásul fokozatosan romlik e téren: a járvány kezdete után egy év telt el a kétmilliós és csupán újabb három hónap a hárommilliós határ eléréséhez.

Brazíliából jelentik a legtöbb áldozatot, átlagosan naponta az összesnek a 25 százalékát.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint is a dél-amerikai országban a legkritikusabb a helyzet, az intenzív osztályok több mint 90 százalékos kapacitáson működnek. A legtöbb haláleset, közel 1,1 millió azonban az 51 európai országban van, az áldozatok 60 százalékát öt ország – az Egyesült Királyság, Oroszország, Franciaország, Olaszország és Németország – adja. Vasárnapig a globális népesség 4,75 százaléka, 370,3 millió ember kapott meg legalább egy adag oltást.

A WHO nem támogatja az oltási útlevelet

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem támogatja az oltási útlevél bevezetését, mivel egyelőre nem lehet tudni, hogy a vakcina megakadályozza-e a vírus át-adását, ráadásul ez a lépés diszkriminatív is lenne azokkal szemben, akik valamilyen okból nem kaphatják meg azt – közölte kedden Margaret Harris szóvivő. Elmondta azt is, hogy a szervezet várhatóan április végén dönt két kínai vakcina, a Sinopharm and Sinovac sürgősségi engedélyezéséről. „Nem megy olyan gyorsan, mint reméltük, mert több adatra van szükségünk” – mondta, de a titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem bocsátkozott részletekbe.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.