Már több mint ezer önkéntest vontak be abba a kutatásba, amelyet az Egyesült Királyságban indítottak még februárban annak érdekében, hogy megvizsgálják:
vajon vegyíthetők-e a különböző gyártók által készített, egymástól eltérő elven működő oltóanyagok.
Eredetileg két, a szigetországban már korábban engedélyezett vakcina kompatibilitását vizsgálták: a vírusvektort tartalmazó AstraZenecát, valamint az mRNS-alapú Pfizer/BioNTechet, és az első eredményeket az ígéretek szerint már májusban nyilvánosságra hozzák. Most két másik oltóanyagot, az amerikai Moderna, szintén mRNS-alapú oltását, illetve a brit Novavax fehérjealapú vakcináját is bevonták a kutatásba – adta hírül a MarketWatch.
Az Oxfordi Egyetem által koordinált, Com-Cov kutatásba mostanáig olyan 50 év feletti önkéntesek jelentkezését várták, akik már megkapták az első injekciójukat. Ők a második, megerősítő oltást nem abból a vakcinából kapják, mint az elsőt. A két oltás között eltelt időt is variálták: volt, aki az első dózis után négy héttel már megkapta a második dózist, míg a csoport másik felének erre 12 hetet kellett várnia. Figyelnek az esetleges mellékhatásokra éppúgy, mint a védettség kialakulására – ennek érdekében a kísérletben részt vevőket többször is tesztnek vetik alá, és rendszeresen be kell számolniuk arról, hogy érzik magukat.
A nyolc angliai helyszínen folyó kutatást egészen az év végéig folytatják, most már a Moderna és a Novavax vakcinák bevonásával (de már júniusban közölhetik az újabb eredményeket). Ha a vizsgálat sikeres lesz, az nagy lökést adhat a globális oltási kampánynak. Amint bizonyítást nyer, hogy az eltérő elven működő vakcinák használatával is megfelelő védettséget lehet szerezni a koronavírus ellen, az egyes országok újragondolhatnák az oltási terveiket, amelyeket így már kevésbé boríthatna fel az, ha egyes gyártók szállítmányai késnének vagy akár teljesen el is maradnának.
A kutatás befolyásolhatja azt is, hogy az egyes államok hogyan szervezik meg a szakemberek által egyre inkább szükségesnek ítélt évente beadandó emlékeztető oltásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.