A Brdo-Brioni folyamatban részt vevő országok elnökei felszólították az Európai Uniót (EU), hogy a Nyugat-Balkánra „egészként” tekintsen az európai integrációs folyamatban, ne pedig úgy, mint különálló országokra, amelyek a tagságról tárgyalnak – hangzott el a kezdeményezés szlovéniai csúcstalálkozójának hétfői plenáris ülését követően, amelyen Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia, Koszovó és Albánia államfői vettek részt.
Porut Pahor szlovén államfő Zoran Milanovic horvát államfővel tartott közös sajtótájékoztatóján elmondta:
Brüsszelnek geopolitikailag kell tekinteni a Nyugat-Balkánra.
Az EU akkor lesz egész, ha integrálja ezt a térséget, amelyet uniós tagállamok vesznek körül – hangsúlyozta. Hozzátette: az Európai Bizottságnak (EB) fel kell gyorsítania a csatlakozási folyamatokat, a tagjelölt országoknak pedig a reformok bevezetését.
Ami a közös nyilatkozatot illeti, Pahor és Milanovic kiemelte:
kompromisszumos megállapodás született, amelyben megpróbálták közelíteni Koszovó és Szerbia álláspontját.
A szlovén sajtó szerint a plenáris ülésen Vjosa Osmani koszovói és Aleksandar Vucic szerb elnök között kisebb vitára került sor amiatt, hogy a közös nyilatkozatba Koszovó országként került volna be. Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, ám Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet.
A két fél között 2013-ban a kapcsolat normalizálását célzó párbeszéd kezdődött, ám előrelépés nem történt, noha a kapcsolat rendezése mindkét fél európai integrációjának a kulcsa.
Vucic később a sajtónak úgy nyilatkozott: a határok megváltoztatása volt az egyik fő kérdés, amelyben a régió országai nem tudtak megegyezni. Szerbia kiáll a határok megváltoztathatatlanságának elve mellett, amelyet az ENSZ BT határozata is leszögez – fogalmazott. Hozzátette: azt a javaslatát, hogy ez bekerüljön a közös nyilatkozatba, elvetették, de a dokumentum többi részével elégedett.
Koszovót Szerbia és Bosznia-Hercegovina mellett öt uniós tagállam, Ciprus, Görögország, Románia, Spanyolország és Szlovákia sem ismerte el.
A horvát államfő jelezte: Horvátország és Szlovénia segíteni akar a nyugat-balkáni országoknak, elsősorban az integrációs folyamatban.
Ez az egyetlen indítékunk, nem mentorok akarunk lenni vagy karriert építeni
– húzta alá, hozzátéve, hogy Szlovénia és Horvátország érdeke is, hogy a régió országai csatlakozzanak az EU-hoz.
Az egymás közötti problémákat nem jó kiemelni az integrációs folyamatban
– fűzte hozzá Milanovic, utalva arra, hogy határvita miatt Szlovénia is többször hátráltatta Horvátország európai uniós csatlakozási tárgyalásait.
A Brdo-Brioni folyamat elnevezésű fórum létrehozását Horvátország és Szlovénia kezdeményezte 2010-ben.
Az első államfői szintű találkozót 2013-ban a szlovéniai Brdón tartották Francois Hollande francia köztársasági elnök részvételével. Angela Merkel német kancellár 2014-ben Dubrovnikban, Heinz Fischer osztrák államfő 2015 nyarán a montenegrói Budván, Joe Biden akkori amerikai alelnök és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke 2016-ban Zágrábban, Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök 2017-ben ismét Brdón, Tusk, valamint Bojko Boriszov, az EU soros elnökségét ellátó Bulgária kormányfője pedig 2018-ban az észak-macedóniai Szkopjéban volt díszvendége a tanácskozásnak.
A Brdo-Brioni folyamat idei – a megalapítás 10. évfordulója alkalmából tartott – csúcstalálkozójára Emmanuel Macron francia elnököt hívták meg, aki azonban egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni a tanácskozáson. 2019-ben és 2020-ban nem tartottak találkozót.
Társult Trió néven együttműködési szövetségre lépett a három ország, hogy erejüket egyesítve próbáljanak átlépni az unió kapuján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.