A koronavírus-járvány megfékezése érdekében Japánban vasárnap újabb három prefektúrára terjesztették ki a rendkívüli állapotot, így az már kilenc közigazgatási területre érvényes, de a 47 prefektúra majdnem felében a legmagasabb, 4-es szinten maradt a heti fertőzések aránya. Egyre erősödik a nyomás a kormányon, hogy az esetek növekvő száma miatt ismét halassza el az olimpiát. A közvélemény nem támogatja a játékok megrendezését, és élesen bírálta a kormányzatot több nagyvállalat vezetője is. Mikitani Hirosi, az ország vezető e-kereskedelmi vállalata, a Rakuten vezérigazgatója, a CNN-nek adott interjúban
„öngyilkos küldetésnek” nevezte az olimpia nyári megrendezését, és elmondta, hogy maga is próbálta meggyőzni a halasztásról a kormányt.
Szon Maszajosi, a Softbank vezérigazgatója a CNBC-nek szintén arról beszélt, hogy „nagyon félti” Japánt és a többi országot is, az olimpia 15 legnagyobb szponzora közé tartozó Toyotát pedig a közvélemény növekvő ellenállása aggasztja. A játékok elhalasztását követelő petíciót szombatig több mint 350 ezer ember írta alá, és a bizonytalanság nehezíti a sportolók dolgát is. Roger Federer teniszező, aki szeretne újabb olimpiai érmet nyerni, felszólította a szervezőket, hogy tudassák végre a sportolókkal, mire számíthatnak. „Döntésre van szükségünk: lesz olimpia vagy sem” – nyilatkozta a svájci Leman Bleu televíziónak. Szuga Josihide miniszterelnök azonban a hétvégén csak annyit mondott, hogy
lehetséges a játékok biztonságos megrendezése a helyiek és az eseményre érkező külföldiek egymástól való elszigetelésével. Az olimpia július 23-án kezdődik, és a 126 milliós szigetországban eddig a lakosság alig három százalékát oltottak be.
A világ más részein azonban javul a járványhelyzet, így folytatódik a nyitás. Ausztriában a hétvégén feloldották a november óta érvényben lévő éjszakai kijárási korlátozást, és a héten megkezdődik a személyes oktatás az iskolákban. Szigorú feltételek mellet kinyitnak az éttermek és a szállodák, és látogathatók lesznek a kulturális és sportrendezvények is. Montenegró minden határát megnyitja a turisták előtt, és Portugáliába is beengedik a látogatókat azokból az európai uniós országokból, ahol alacsony a fertőzöttségi ráta (ez százezer főre vetítve 500 alatti esetet jelent).
Az előre tervezettnek megfelelően folytatódik a korlátozások enyhítése hétfőn az Egyesült Királyságban is, bár ezt a lépést még a szakértők egy része sem helyeseli az indiai vírusvariáns gyors terjedése miatt. Éles bírálatok érik Boris Johnson kormányfőt, amiért késlekedett feltenni Indiát az úgynevezett vörös listára, így az onnan érkezők számára csak április 23-a óta kötelező kéthetes karantén. Az angol variációnál több mint 50 százalékkal fertőzőbb mutáció pedig gyorsan terjed a szigetországban, szombaton háromszor annyi esetet jelentettek, mint egy héttel korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.