A 2008-as válsághoz képest nagy különbség, hogy a mostani során a költségvetés ütésállóbb és a magyar gazdaság is ellenállóbb volt – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter a Portfoliónak adott interjújában.
Nagy eredménynek mondta, hogy a magyar gazdaság és költségvetés ebben a helyzetben rugalmasan tudott lépni, a költségvetésben tudtunk mozgósítani belső forrásokat.
Nemcsak a tartalékra gondolok, hanem arra is, hogy kormánydöntés következtében a tárcáktól tavaly év közben jelentős forrásokat vontunk el, ezeket átcsoportosítottuk a gazdaságvédelemre.
A járvány következtében kialakuló gazdasági visszaesés mértéke azonban mindenkit meglepett, ezért kellett még a tervezett hiány mértékét jelentős mértékben túllépő pénzügyi forrásokat előteremteni.
A tárcavezető azt is hozzátette: 2022 még az újraindítás éve, ezért lassabb a hiány csökkentése, mint amit a Költségvetési Tanács elvárna. A Pénzügyminisztérium nem lát olyan problémát, ami miatt 2022-ben már a túlfűtöttség ellen kellene hűteni a magyar gazdaságot, a következő év második negyedévében fogjuk elérni a 2019-es szintet.
Varga Mihály szerint a magyar kormány gyorsan reagál új kihívásokra, és kész új nézőpontot is mérlegelni egyes folyamatok felülvizsgálatakor. Ezt tesszük most is.
Ha kanyarban akarunk előzni, jobban kell nyomni a gázt.
Eljön majd a kanyarból kijövetel időszaka is, amikor a fékre kell a lábat helyezni.
A pénzügyminiszter szerint a kormány nem tart a gazdaság túlfűtöttségétől, de folyamatosan figyeli az inflációt, forintárfolyamot, a hiány- és adósságmutatókat.
„Nem látunk olyan problémát, ami miatt 2022-ben már túlfűtöttség ellen kellene hűteni a gazdaságot, és nagyobb kiadáscsökkentést végrehajtani” – tette hozzá. Véleménye szerit az árfolyam vagy az infláció alakulása nyilván a monetáris politika számára is kihívásokat fog jelenteni, a közleményeket olvasva ezzel a jegybankban is tisztában vannak.
Meglátása szerint a bázisnak is köszönhetően éves alapon 12–14 százalékos növekedés lesz a második negyedévben, az év egészében pedig tartható lesz a 4 százalék feletti gazdasági bővülés.
A második negyedévtől stabil növekedési pályára állhat a magyar gazdaság, amely az idén négy, jövőre pedig öt százalékot meghaladó ütemben bővülhet – mondta a Világgazdaságnak Varga Mihály pénzügyminiszter. A május 4-én a parlament elé kerülő költségvetési törvények újra csökkenő hiánypályával számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.