Bár az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökségtől (Frontex) évi költségvetése 2020-ig – valamivel több mint egy évtized alatt – 24-szeresére, azaz 460 millió euróra bővült, az uniós tagállamok és a schengeni társult országok mégsem kaptak elegendő támogatást a szervezettől, sem az illegális migráció, sem a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben.
Az ECA megállapította azt is, hogy a Frontex, bár beszámol tevékenységeiről, hatásukat ritkán elemzi, és műveleteinek tényleges költségéről sem tájékoztat. Az uniós testület szerint a Frontex információcserét szolgáló kerete kidolgozatlan, és a szervezet nem minden esetben támaszkodhat jó minőségű adatokra.
A Frontex 2004-ben jött létre azzal a céllal, hogy a nemzeti hatóságokkal közösen kezelje az uniós határokon jelentkező olyan problémákat, mint a terrorizmus, az emberkereskedelem és a migránsok csempészése. Feladatköre a létrehozása óta fokozatosan bővült. 2019-ben az ügynökség még szélesebb körű küldetést kapott, amelynek teljesítéséhez 2027-ig költségvetése akár évi 900 millió euróra is bővülhet.
A számvevők véleménye szerint a Frontex eddig nem teljesítette eredményesen megbízatását, így kétségbe vonható hogy új, 2019-ben megfogalmazott feladatait képes lesz-e sikeresen végrehajtani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.