Sajnálatos Oroszország pénteki bejelentése, hogy december 18-án kilép a Nyitott Égbolt-szerződésből, a döntés káros hatással lesz a globális fegyverzetellenőrzést célzó törekvésekre – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője pénteken.
A szerződés részes államainak következő konferenciája fontos lesz a fegyverzetellenőrzés orosz kilépés utáni útjainak átgondolására.
Kijelentette: az átláthatóság és kiszámíthatóság biztosításával a Nyitott Égbolt-szerződés hozzájárult a bizalomépítéshez. A szerződésből eredő kötelezettségekhez való visszatérés erősítené az európai és globális biztonságot és stabilitást – mondta.
Az Európai Unió most megvizsgálja, hogy
Oroszország döntésének milyen következményei lehetnek saját és partnereinek biztonságára.
Az Egyesült Államok november 22-én jelentette be, hogy nem részese többé a Nyitott Égbolt-szerződésnek. Orosz részről Vlagyimir Putyin orosz elnök idén június 7-én írta alá azt a törvényt, amelynek értelmében Moszkva is felmondja a megállapodást, miután Wendy Sherman amerikai külügyminiszter-helyettes május 27-én arról tájékoztatta orosz hivatali partnerét, Szergej Rjabkovot, hogy az Egyesült Államok nem kíván visszatérni a szerződéshez.
Az 1992-ben aláírt és 2002-ben hatályba lépett megállapodásnak 34 európai és észak-amerikai részes állama volt. Rendelkezései alapján az utóbbi másfél évtized során több mint 1200 ellenőrző repülést hajtottak végre, amelyek egyik fő célja a bizalomerősítés, a leszerelési egyezmények betartásának ellenőrzése. A partnerek a szerződést a műholdas felderítő eszközök tökéletesedése ellenére is hasznosnak tartották.
Az amerikai kormányzat tavaly május 21-én jelentette be az egyezményből való kilépésre vonatkozó szándékát, és fél évre rá ki is lépett. Washington és Moszkva kölcsönösen a szerződés megsértésével vádolta egymást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.