A Fehér Ház új akciótervet hozott nyilvánosságra az ellátási láncok megszakadásának orvoslására – írja a Forbes. A járvány kezdetén az egészségügyi felszerelések, újabban pedig a félvezetők hiánya okozott komoly problémákat az Egyesült Államokban.
Éppen ezért Joe Biden még február 24-én hozott elnöki rendeletében szólított fel az ellátási láncok felülvizsgálatára, melynek most eredményeként kedden bejelentették, hogy
az Egyesült Államok új testületet állít fel a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok leküzdése érdekében.
A testület célja, hogy az amerikai kereskedelmi képviselő vezetésével olyan konkrét jogsértéseket tárjon fel, amelyek az ellátási láncok megszakadásához vezetnek, és amelyek kereskedelmi jogorvoslattal kezelhetők.
A testület egyebek között kínai kereskedelmi tevékenységeket vizsgál majd olyan, az Egyesült Államok szempontjából kritikus termékekre vonatkozóan, mint a félvezetők, az elektromos járművekben használt akkumulátorok vagy az ipari eszközökben használt neodímium mágnes.
A felálló szervezet látókörében négy kritikus terület szerepel: a gyógyszerek, a félvezetők, a nagy kapacitású akkumulátorok és a kritikus ásványok.
A gyógyszergyártás terén a tervek szerint Biden egy hidegháborús törvényre hivatkozva – mely az elnök számára felhatalmazást ad az ipar irányítására – több gyógyszer amerikai gyártását hazavinné, erre 60 millió dollárt is hajlandó fordítani, és a privát szektorral közös konzorciumot hozna létre. Különösen nagy problémát okoz, hogy
a generikus gyógyszerek közel 90 százaléka az Egyesült Államok határain kívül készül.
A félvezetők terén a jelentés nem fogalmaz meg egyértelmű javaslatokat, ugyanakkor jelzi, hogy a magánszektor 75 milliárd dollárnyi beruházást tervez a területen, amiből 17 milliárd Dél-Koreából – leginkább a Samsungtól – érkezik.
A dokumentum a kongresszust további 50 milliárd dolláros kiadás engedélyezésére szólítja fel kutatás-fejlesztés és gyártás területén.
A csiphiány az autóipar számára 110 milliárd dolláros kiesést jelenthet idén világszerte.
Az ország energiaügyi minisztériuma 17 milliárd dollár hitelt adna a helyi gyártású akkumulátorokra, míg a belügyminisztérium a kritikus fontosságú ásványok bányászatára és feldolgozására igyekszik minél több helyszínt találni, továbbá a munkaügyi minisztérium több mint 100 millió dollárt szán képzések támogatására.
A jelentés az elektromos autókra történő átállás gyorsítását is javasolja. A szenátus kedden szavaz egy törvénycsomagról, mely az ország Kínával való versenyképességét hivatott növelni, mely a fenti javaslatok közül
52 milliárd dollárt adna az amerikai csipgyártásra, továbbá 81 milliárd dollárt 4 év alatt kutatás-fejlesztésre.
A kereskedelmi minisztérium azon gondolkodik, hogy kivessen-e vámot az autógyártásban és hadiiparban egyaránt fontos szerepet játszó neodímium mágnesekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.