Az Igor Matovic vezette szlovák pénzügyminisztérium átfogó adó- és járulékreformot szeretne végrehajtani. Az eddig kiszivárgott hírek szerint egységesen 20 százalékos jövedelemadót, illetve nyereségadót fizettetnének a ma 21 százalékos kulccsal adózó cégekkel és 19 százalékot lerovó magánszemélyekkel. Az utóbbiak körében a havi háromezer euró feletti kereset most 25 százalékkal adózik. Az adókivetés alapja a szuperbruttósított bér lenne.
A munkavállalók így láthatják a munka reális költségeit
– vélekedett Ján Sebo, a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem közgazdásza. A jövőben a cégek és a munkavállalók a jelenlegi 36,4 százaléknál jóval kisebb, 25 százalékos havi járulékot fizetnének, az egyéni vállalkozók pedig a mostani 15 százalék helyett 20 százalékot – az összeg az egészségbiztosítóba, illetve a társadalombiztosítási feladatokat ellátó szociális biztosítóba folyna. A különböző kivételeknek is véget vetnének, az egy adó, egy járulék elv lenne az uralkodó.
Értesülések szerint a kisebb járulékterhek miatt más területeken adót kellene emelni, felmerült például az áfa kulcsának 20-ról 25 százalékra srófolása – ezt azonban a pénzügyi tárca cáfolta.
A belengetett 200 eurós családi pótlék szintén súlyos érvágás lenne a költségvetésnek, és azt eredményezné, hogy az ismert formájában az adórendszer akár 2,5 milliárd eurós deficitet is termelhetne évente. A pénzügyminiszter már május elején azzal rukkolt elő, hogy két héten belül ismerteti a részleteket, de ezzel máig adós maradt.
A Szputnyik-ügy sem hozott sikert Igor Matovicnak, emiatt volt kénytelen lemondani kormányfői posztjáról. Az Európai Gyógyszerügynökség által máig nem regisztrált oltóanyag használatát szorgalmazó Matovic elérte, hogy a Szputnyik V vakcinával június 7-től olthassanak Szlovákiában, de a remélt hatalmas érdeklődés elmaradt. A pénzügyminiszterré „lefokozott” Matovic ezt részben azzal magyarázta, hogy a 60 év felettiek nem igényelhették a Szputnyikot. A szlovákiai nyugdíjasszervezetek tiltakoztak is a korlátozás ellen, amelyet már feloldottak, de mégsem változott érdemben a helyzet. Szombaton országosan csupán hatezren várakoztak az orosz oltóanyagra, miközben Szlovákia március elején 200 ezer darabot importált belőle, sőt, a Moszkvával kötött szerződés értelmében Pozsony előzetesen kétmillió ampullára kötött szerződést. Ivan Korcok külügyminiszter közölte:
tekintettel az alacsony érdeklődésre, a fennmaradó 1,8 millióra az ország már nem tart igényt.
A cseh Deník.cz arra figyelmeztetett, hogy ha valóban ez marad a helyzet, akkor az orosz oltóanyag lesz messze a legdrágább, darabonként 160 euróba is kerülhet, mivel a szerződés értelmében az át nem vett készítményeket is ki kell fizetni. Ez az összeg tovább nőhet, ha a 200 ezer vakcinát sem használja el az ország – ráadásul sietni kell, mivel a szavatosságuk augusztus elején lejár. A Sme című szlovák napilap szerint döntően az 50 év felettiek, a külföldi utazásokat nem tervezők, a szocializmusban szerzett tapasztalataik alapján az orosz-szovjet oltóanyagokat megbízhatónak tartók választják a Szputnyik V-t, illetve a híradások szerint Kelet-Szlovákia polgárai. Az 5,4 milliós Szlovákiában eddig 1,86 millió ember lett beoltva a koronavírus elleni vakcina első adagjával, és 1,1 millióan mindkét adaggal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.