Fehéroroszországban több mint 35 ezer embert vettek az elmúlt évben törvénytelenül őrizetbe – jelentette ki hétfőn Genfben az ENSZ-nek a fehérorosz emberi jogi helyzet figyelésével megbízott különleges jelentéstevője, az őrizetben lévők szabadon engedését sürgetve.
Anais Marin, a világszervezet Emberi Jogi Tanácsa előtt közzétett éves jelentését kísérő beszédében felszólította Minszket, azonnal engedje szabadon azt a mintegy 530 embert – köztük a tavaly augusztusi elnökválasztás három korábbi jelöltjét – akiket még mindig őrizetben tart.
Leszögezte azt is, hogy a vitatott elnökválasztás óta az emberi jogi helyzet jelentősen romlott a volt szovjet tagköztársaságban.
A Fehéroroszország és Nyugat közötti feszültséget kiélezte, hogy a fehérorosz hatóságok május végén leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair ír légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát, amelyen Raman Prataszevics fehérorosz ellenzéki újságíró-aktivista és orosz barátnője is utazott, akiket őrizetbe vettek. Jóllehet a leszállási parancsot a fehérorosz hatóságok bombafenyegetéssel indokolták, Minszk magyarázatát sokan kétségbe vonják, Marin pedig hangsúlyozta: Prataszevics letartóztatása jól mutatja, hogy a rezsim a legcsekélyebb bírálatot sem tűri, Minszk eljárása pedig a totalitárius rendszerekre emlékeztet.
Mindeközben Ben Moeling, az Egyesült Államok képviselője azt közölte,
Washington újabb gazdasági szankciókat fontolgat Minszk ellen.
Washington 2006-ban vezetett be büntetőintézkedéseket kilenc fehérorosz állami cég ellen az akkori fehéroroszországi elnökválasztás vitatott eredménye miatt. A 2015-ben felfüggesztett büntetőintézkedéseket idén májusban, Prataszevicsék őrizetbe vétele után újra élesítette, valamint további szankciókat vezetett be magas rangú fehérorosz tisztségviselők ellen.
A nemzetközi normák ilyen semmibevétele nem maradhat válasz nélkül
– szögezte le a küldött.
Fehéroroszországban a tavaly augusztusi elnökválasztást az országot több mint két évtizede irányító Aljakszandr Lukasenka nyerte meg, a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékával. Az ellenzék azt állította, hogy meghamisították az eredményeket, és Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki elnökjelöltet ismerte el győztesnek. A választásokat követően tömegtüntetések kezdődtek, amelyeket a biztonsági erők brutálisan levertek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.