BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bármelyik légi menekítés Afganisztánból az utolsó lehet

Közben a tálibok kijelentették, hogy lehetővé teszik a nőknek az oktatást, a lányoknak a tanulást, és elismerik a sajtószabadságot.

Ausztrália miniszterelnöke kedden arra figyelmeztetett, hogy a kabuli repülőtérnél a helyzet megjósolhatatlan maradt, és bármelyik légi menekítés az utolsó lehet Afganisztánból.

Scott Morrison a Nine Network tévében beszélt azt követően, hogy Ausztráliának eddigi legnagyobb menekítő műveleteként sikerült 650 embert elvinnie kedd reggelre Afganisztánból, a kabuli repülőtérről.

Ez volt a legnagyszerűbb éjszakánk

– mondta.

A műveletben Ausztráliának négy, Új-Zélandnak pedig egy katonai repülőgépe vett részt. A két ország eddig összesen 1700 főt menekített ki Afganisztánból, köztük félszáz afgán atlétát.

Fotó: AFP

Elismerik a sajtószabadságot

A tálibok jó kapcsolatokat akarnak fenntartani Japánnal, és azt remélik, hogy Tokió hamarosan újranyitja bezárt kabuli nagykövetségét – közölte a Kyodo hírügynökséggel Szuhail Sahin, a tálibok szóvivője, aki újonnan megerősítette, hogy

a hatalomra került mozgalom lehetővé teszi a nőknek az oktatást, a lányoknak a tanulást, és elismeri a sajtószabadságot.

A Dohában székelő szóvivő a WhatsApp üzenetküldő alkalmazáson keresztül írásban válaszolt kedden a Kyodo által feltett kérdésekre.

Sahin szerint a tálibok nagyra értékelik a japán nem kormányzati szervezetek afganisztáni tevékenységét. Szavatolni fogják az országban lévő japánok, a nagykövetségen és civil szervetekben tevékenykedők életének és vagyonának biztonságát, és nem fogják bántalmazni azokat sem, akik együttműködtek az Egyesült Államokkal. A nők folytathatják a tanítást az iskolákban, ahol a lányok is tanulhatnak.

A nőknek hasonló jogaik lesznek, mint más országokban, feltéve, ha viselnek hidzsábot (hajat takaró fátylat).

A szóvivő közölte azt is, hogy a mozgalom elismeri a sajtószabadságot, és a külföldi média számára lehetővé teszi, hogy tudósítson Kabulból vagy bárhonnan az országból.

A japán nagykövetséget a tálibok kabuli bevonulásának napján zárták be, a személyzetet két nappal később evakuálták Dubajba.

A tálib lázadók – akiket húsz évvel ezelőtt fosztott meg hatalmuktól az amerikaiak vezette nemzetközi katonai koalíció – augusztus 15-én, néhány óra leforgása alatt harc nélkül elfoglalták Kabult, majd bejelentették, hogy véget ért a húsz éve tartó afganisztáni háború. Asraf Gáni államfő elmenekült az országból. A tálibok két nappal később közölték, hogy büntetlenséget biztosítanak minden állami tisztviselőnek, és felszólították őket, hogy térjenek vissza munkahelyükre. Bátorították a nőket, hogy csatlakozzanak az új kormányhoz. A tálibok közölték, hogy békés kapcsolatok fenntartására törekszenek más országokkal, tiszteletben tartják a nők jogait az iszlám törvények keretében.

A tálibok ígéretei ellenére sokan tartanak attól, hogy hatalomra kerülésükkel visszatérnek az 1996 és 2001 közötti hatalmuk idején életben volt szigorú iszlám törvénykezéshez (saría). Akkor egyebek mellett megtiltották a nők munkavállalását, a bűncselekményeket pedig gyakorta kivégzéssel vagy végtaglevágással büntették.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.