A 400 ezer egészségügyi dolgozót vizsgáló kutatás szerint a fertőzések ellen a Sinopharm vakcinája mindössze 50,4 százalékos védelmet nyújt – tudta meg a Reuters.
A kutatás a járvány perui fellobbanásának idején, február és június között zajlott a lakosságarányosan világszerte legnagyobb hivatalos halálozást produkáló országban. Mindez felveti más típusú emlékeztető oltások beadásának szükségességét, ugyanakkor az oltóanyag a halálozások megelőzésében 94 százalékos hatékonyságot ért el két dózis után.
Kambodzsától az Egyesült Arab Emirátusokig, sőt bizonyos mértékben Magyarországig számos ország ajánl harmadik oltást a Sinopharm oltóanygával beoltottak részére.
A perui adatokat árnyalja, hogy az országban a fertőzések jelentős részét a gamma- és a lambda-variáns okozta.
A kutatás egyik szerzője, Lely Solari elmondta:
A legvalószínűbb, hogy valóban szükség lesz harmadik oltásra, a kérdés csak az, hogy mikor és melyik oltóanyaggal a legjobb ezt megtenni.
Solari ugyanakkor azt is elmondta, hogy még ez a relatíve alacsony hatékonyság is elfogadható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint.
A lambda-változatot annak terjedése az Egyesült Államokban és Latin-Amerikában a figyelem középpontjába állította, különösen, hogy az
az antitestekkel szemben ellenállóbbnak bizonyult az eredeti vuhani változatnál.
Ugyanakkor járványügyi szakemberek szerint ezen variáns terjedése csökkenni látszik.
Noha a perui kutatásban voltak tünetmentes fertőzöttek is, Solari szerint a tesztek túlnyomó többségére a tünetek megjelenését követően került sor, ami ronthat az adatok minőségén. A perui egészségügy dolgozóit azért a Sinopharm vakcinájával oltották be, mert az érkezett meg először az országba, azóta a Pfizer és az AstraZeneca oltóanyagát is használják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.