A Budapesti Fejlesztési Központhoz (BFK) kerül a 2-es metró és gödöllői HÉV fejlesztése a Budapesti Közlekedési Központtól (BKK) – olvasható Vitézy Dávid Facebook oldalán.
A döntést – melynek értelmében a gödöllői és csömöri hévet összekötik a metróval – a térség országgyűlési képviselője, Szatmáry Kristóf kezdeményezte. A kormány döntése értelmében így állami beruházásként megvalósuló fejlesztés kapcsán így
a szükséges tervezési szerződések és megszerzett engedélyek átruházásáról péntek reggel írtak alá a megállapodást Walter Katalin BKK vezérigazgatóval.
Megállapodás született a további együttműködésről és az elkészült tervdokumentációk használatáról is, a következő lépés pedig a Fővárosi Önkormányzattal, a BKK-val és az érintett X., XIV. és XVI. kerületi önkormányzatokkal kötött, a a beruházás részletes műszaki tartalmáról szóló megállapodás lehet. A beruházás további tervezésére és előkészítésére 4,6 milliárd forintnyi uniós forrás áll rendelkezésre.
A projekt – mely a Budapest belvárosa, a külső kerületek (X., XIV. és XVI.) és Csömör, Gödöllő, Kistarcsa, Kerepes, Mogyoród közötti gyors, átszállásmentes közlekedés megteremtését célozza – keretében a tervek szerint össze lesz kötve a jelenlegi metróvonal a hévvel.
Mindez elsősorban a jelenlegi HÉV nyomvonalának újjáépítését jelenti, a megállók akadálymentesítése, P+R autóparkolók, B+R kerékpártárolók létesítése mellett. A megállók helye is változhat sok helyen, alkalmazkodva a településszerkezet változásához.
A jelenlegi metrószakaszon létesülne egy új megálló Törökőr néven, ott, ahol az M2-es metró a ceglédi vasútvonal bevezető szakasza alatt halad át. A gyorsvasút a jelenlegi Örs vezér téri végállomás előtt elkezdené az emelkedést, majd a Kerepesi út és a Nagy Lajos király útja fölött átívelve,
a jelenlegi HÉV-végállomás fölött érné el az új Örs vezér tere megállót.
Az új Rákosfalva megálló a mostaninál beljebb kapna helyet, majd egy szintén új, a körvasútra átszállást lehetővé tevő megálló következne az Egyenes utcai lakótelepnél. Onnantól
a felszín alatt folytatódna a gyorsvasút, hogy a XVI. kerület két részét ne vágja el egymástól.
Azon a szakaszon a sashalmi Thököly útnál és a mátyásföldi Jókai Mór utcánál állnának meg a szerelvények. A mostani Imre utcai megálló valamivel kijjebb helyezésével jönne létre az Erzsébetliget megálló, már a felszínen. A H9-es, csömöri ágon Cinkota alsó helyett a beépült Csabaligetnél állnának meg a járművek, Árpádföldhöz közelebb.
A beruházás azonban, méretéből adódóan is, nem holnapra lesz kész. A tervek 2023-ig kell, hogy elkészüljenek, ezt követően indulhat az építkezés és a járművek beszerzésének évekig tartó folyamata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.