Szeptember végére elfogyhatnak az élelmiszerkészletek Afganisztánban; éhínség fenyegeti az évtizedes háborúskodásba belefáradt lakosságot – figyelmeztetett egy magas rangú ENSZ-tisztségviselő szerdán.
Az akut élelmezési bizonytalanság az ország 38 milliós lakosságának mintegy harmadát érinti
– mondta el Ramiz Alakbarov, az ENSZ helyi humanitárius koordinátora.
Alakbarov hangsúlyozta, hogy az aszályos időszak után, a tél közeledtével több pénzre van szükség a lakosság élelmezéséhez.
Bár az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) tízezreknek osztott ételt Afganisztánban az elmúlt hetekben, a helyzet kezeléséhez szükséges 1,3 milliárd dolláros segélynek mindössze a 39 százaléka folyt be eddig – tette hozzá a tisztségviselő.
A táliboknak, akik a nemzetközi haderő kivonulásával megszerezték az ellenőrzést az ország nagy része felett, egy olyan országot kell vezetniük, amely erősen függ a nemzetközi segélyektől és egyre mélyebbre süllyed a gazdasági válságba.
Az állami alkalmazottak hónapok óta nem kaptak fizetést, a helyi valuta értéke pedig meredeken csökken. Afganisztán arany- és devizatartalékainak jelentős része külföldön van, pillanatnyilag befagyasztva.
Az afgánok és a nemzetközi közösség aggódva várja, hogy a tálibok kormányzati stílusa formát öltsön. Amikor legutóbb, 1996 és 2001 között hatalmon voltak, szigorú korlátozásokat vezettek be: nem engedték, hogy a lányok iskolába járjanak, betiltották a televíziót, a zenét és a fényképezést. A radikálisok vezetői most igyekeznek mérsékeltebb képet mutatni magukról. Újranyitották az iskolákat, amelyeket a lányok is látogathatnak, bár a tálibok azt akarják, hogy a fiúktól elkülönítve oktassák őket.
A tálibok előtt álló gazdasági kihívások lehetőséget jelentenek a nyugati országok számára, hogy nyomást gyakoroljanak a radikálisokra az inkluzív kormányalakítás, az utazás szabadsága és a nők jogai terén. A tálibok azt mondták, szeretnének jó kapcsolatot kialakítani más országokkal, köztük az Egyesült Államokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.