Új bérstratégiát fogadott el a Debreceni Egyetem – jelentette be az intézmény irányításáért 2021. augusztusa óta felelős alapítvány kuratóriumának elnöke. Kossa György elmondta: az oktatási-kutatási tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó munkakörökben két lépcsőben valósítják meg a bérfejlesztést, a fizetésemelések mértékének meghatározása során az intézményi, valamint az egyéni teljesítményt is figyelembe veszik, azaz a többletmunkával továbbra is többet lehet keresni.
A legnagyobb arányban azok fizetése nő, akik az oktatói bértábla legalján szerepelnek. Ők jövőre korábbi bérüknél 80 százalékkal többet is kaphatnak.
A kuratórium elnöke által történelmi léptékűnek nevezett bérfejlesztésre Kossa szerint a Debreceni Egyetem elmúlt években nyújtott teljesítménye adott lehetőséget, valamint az a tény, hogy az alapítványi működésre való átállást követően, idén szeptemberben megállapodtak az állammal az egyetem következő öt éves finanszírozási keretéről és összegéről.
Ennek fontos feltétele, hogy az intézmény elérje a megállapodásban rögzített képzési, tudományos, valamint az ágazati mennyiségi és minőségi indikátorokat
Első körben a Debreceni Egyetemen dolgozó oktatók-kutatók-tanárok alapbérét emelték meg, eltérő mértékben, már 2021. szeptemberétől. Második körben, 2022. január elsejétől teljesítményalapú bérkiegészítést vezetnek be az intézményben, amely határozott időre (egy év) adható, és félévente felülvizsgálandó.
Így a tanársegédek és adjunktusok a korábbi oktatói bértáblához képest 2022. januárjától akár 80 százalékkal magasabb bért is kapnak. Például egy egyetemi tanársegéd jelenlegi bruttó bére (221 800 forint) 2022. januárjától, a második lépcső után 400 000 forintra, míg az adjunktusoké (277 200 forint) 500 000 forintra emelkedik. Hasonló mértékben emelkedik a tudományos segédmunkatársak, tudományos munkatársak, valamint a felsőoktatási tanári munkakörben foglalkoztatottak bére is.
A docensek esetében 49-55 százalékos, az egyetemi tanároknál az eredeti alapbérre vetítve 44 százalékos lesz az emelés mértéke.
A módszertannak köszönhetően a bérolló nem nyílik tovább és perspektivikus bérmodell válik elérhetővé az oktatók, kutatók, tanárok részére a Debreceni Egyetemen
– hangsúlyozta az intézmény kancellára, Bács Zoltán, hozzátéve, hogy a közvetlen munkáltatói elismerések rendszere is megmarad az egyetemen.
A nem kutatói-oktatói munkakörben dolgozók bére első körben 11-18 százalékkal nő, úgy, hogy az alacsonyabb jövedelmű dolgozók nagyobb arányú emelésben részesülnek. Jövő januártól ők is megkaphatják a teljesítményalapú bérkiegészítést, sőt, az év végén akár plusz egy havi juttatást, azaz 13. havi alapbért is kaphatnak.
Arról, hogy a teljesítményalapú bérkiegészítést 2023-ban is megkapják-e a munkavállalók, az egyetem teljesítménye, és az azzal kapcsolatos egyetemi források rendelkezésre állása alapján döntenek.
Az egyetemi köznevelési intézmények pedagógus dolgozói esetében továbbra is életpálya modell lesz érvényes, ők a kormány ígérete szerint 2022 januártól számíthatnak béremelésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.