Mongóliába évente 350-400 ezer turista látogat, de az utazók nyolcvan százaléka egyelőre a környező országokból érkezik.
A mongol turisztikai cégek célja, hogy minél több európai turistával is megismertethessék a nomád nép kultúráját, amely igazi kaland lehet annak, aki a természet közelségébe vágyik, és az erre való igény most erősödik
– közölte Batbayar Zeneemyadar, Mongólia magyarországi nagykövete.
Az utazást az aktuális helyzetben megkönnyíti, hogy a két ország közötti megállapodás szerint a felek 2021. május 21-től elismerik és elfogadják egymás védettségi igazolványait.
Már vannak közvetlen különjáratok is Magyarország és Mongólia között, de jelenleg a pekingi, a szöüli, az isztambuli, a moszkvai vagy a berlini repülőtéren átszállva lehet oda légi úton eljutni.
Már tárgyalások folynak arról, hogy állandó és rendszeres közvetlen járatok is induljanak a légitársaságoknál
– árulta el a nagykövet.
A turistákat megújult koncepcióval várják, amely a több ezer éves hagyományokra és a közös gyökerekre épít.
Bár a fővárosban, Ulánbátorban még akadnak ötcsillagos szállodák, majd megyénként ritkulnak, de szállás lehetőségként az autentikus jurtákkal is tervezni lehet.
Mongóliában 150 ezer nomád életmódot folytató család él, amely a lakosság 10 százalékát teszi ki.
Egy-egy város között akár több száz kilométernyi távolság is lehet, ezért jobbnak látják erre előre figyelmeztetni a turistákat, hogy ne érje őket meglepetés, aki erre vágyik, az viszont életre szóló élményt szerezhet.
Az év legnagyobb ünnepére, a birkózásra, a lovaglásra és az íjászatra épülő hagyományőrző Naadam fesztiválra tízezreket várnak a nyáron, télen pedig Mongólia legmélyebb tava, a Hövszgöl-tó mentén megrendezendő jégfesztivál lesz a legnagyobb esemény.
A nagykövettől azt is megtudtuk, hogy a mongol alkotmány védelme alatt öt jószág áll: a birka, a kecske, a ló, a marha és a teve. A mongol emberek pedig azért olyan egészségesek, mert a táplálkozásukat a természet rendjéhez igazítják. A hideg évszakokban sok sült húst és fehérjét fogyasztanak, nyáron inkább tejből készült ételekkel táplálkoznak. Népszerű náluk a kancatejből készült kumisz, a kétpúpú teve tejében pedig állítólag annyi vitamin van, hogy egy infúzióval is felér a szervezet számára. Földművelést 1 millió hektáron folytatnak.
A nagykövet arról is beszélt, hogy a magyar és a mongol kultúra között rengeteg hasonlóság van, náluk is él például a csodaszarvas legendája, csak ott a farkassal köt házasságot, valamint a sólymokat és a lovakat is nagy becsben tartják. A világ legnagyobb lovasszobra is Mongóliában található.
Magyarországon jelenleg 3600 mongol nemzetiségű él, az itt tanuló diákok 720 fős létszáma pedig az elmúlt öt év alatt megtízszereződött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.