A koronavírus elleni emlékeztető oltások jelentősen megerősíthetik a szervezet immunvédelmét egy tanulmány szerint, így arra is van remény, hogy a már meglévő vakcinákkal megelőzhető egy újabb, az Omikron változat által kiváltott járványhullám, írja a Guardian.
A Lancet című szaklapban közzétett tanulmányban a brit Cov-Boost nevű kísérlet kutatói arról számoltak be, hogy közel 3000 ember immunválaszát vizsgálták. Az alanyok két-három hónappal az AstraZeneca vagy a Pfizer oltóanyagának második adagja után kapták meg az emlékeztető oltást. A harmadik adag oltás a jelenleg rendelkezésre álló hét koronavírus elleni vakcina közül került ki.
Azoknál, akiknél az AstraZeneca két adagja után Pfizerrel oltottak, az ellenanyagszint egy hónappal később majdnem huszonötször magasabb volt a kontrollcsoportnál mért szintnél. Amikor a Pfizer emlékeztetőt két Pfizer oltás után adták be, az ellenanyagszint több mint nyolcszorosára emelkedett.
A vizsgálatban a leghatásosabb emlékeztetőnek a Moderna vakcinája bizonyult, amely az AstraZeneca csoportban harmickétszeresre, a Pfizer csoportban pedig tizenyegyszeresre emelte az ellenanyagszintet. Amikor a Modernát az Egyesült Királyságban emlékeztető oltásként használják, fél adagot adnak belőle. A kísérlet résztvevői teljes adagot kaptak.
Bár az eredmények azt mutatják, hogy a Pfizer és a Moderna mRNS-vakcinái is rendkívül hatékonyan emlékeztetik az immunrendszert, a tudósok óva intettek teljesítményük összehasonlításától, mivel az emberek különböző antitest-szintekkel indultak neki a vizsgálatoknak.
Ugyanakkor szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a kiváltott immunválasz messze meghaladja a kórházi kezelés és a halálozás megelőzéséhez szükséges szintet.
Akik mellékhatásokat érzékeltek, fáradtságról, fejfájásról vagy karfájásról számoltak be, de a tanulmány nem talált más biztonsági aggályokat.
Az antitesteken túl a tudósok azt is vizsgálták, hogy az erősítők milyen hatással vannak a T-sejtekre, vagyis az immunrendszer másik fontos összetevőire, amelyek a súlyos betegségek megelőzésével állnak összefüggésben.
A legtöbb emlékeztető – például a Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca – növelte a T-sejtek szintjét, függetlenül attól, hogy az első két dózisban milyen vakcinát kaptak az alanyok.
Az egyik eredmény, amely felkeltette a tudósok figyelmét, az volt, hogy a T-sejtválasz ugyanolyan jó volt a béta és delta változatok ellen, mint az eredeti vírus ellen. Arra a kérdésre, hogy ez az Omikron variánsra is vonatkozhat-e, a kutatók azt felelték, remélik, hogy a kórházi kezelés és a halálozás elleni védelem megmarad.
A Cov-Boost vizsgálat korai eredményei alátámasztották a brit kormány Oltási és Immunizációs Vegyes Bizottságának döntését, mely szerint hatról három hónapra kell rövidíteni a második és harmadik adag vakcina beadása közötti időt.
A tanulmány szerint az AstraZeneca is hatékony emlékeztetőnek bizonyult, az AstraZeneca és a Pfizer oltásai után háromszorosra, illetve ötszörösre emelkedett az ellenanyagszint.
A vizsgálat további eredményei azt sugallják, hogy az emlékeztető vakcinánál a Pfizer fél adagjára is elég lehet anélkül, hogy a védelem jelentősen csökkenne. Az adatok azt mutatják, hogy a Pfizer fél adagja közel tizenhétszeresére növelte az ellenanyagszintet az AstraZeneca csoportban, és több mint hatszorosára azoknál, akiket az első két oltás során Pfizerrel oltottak.
A VG korábban beszámolt arról, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ közzé tette a harmadik oltással kapcsolatos eljárásrendjét, illetve Müller Cecília, az országos tisztifőorvos és Kásler Miklós, az Emmi vezetője közösen publikált az itthon alkalmazott oltóanyagok hatékonyságáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.