Több nagyváros — köztük Debrecen, Miskolc és Szeged — vezetése is úgy döntött idén, hogy nem tartja meg a szilveszteri ünnepségeket és a tűzijátékokat. Debrecenben a szokásos főtéri rendezvényeket törölték, a miskolci önkormányzat szóvivője, Petruskó Norbert pedig azt kérte a lakosoktól, hogy szűk körben ünnepeljenek a járványhelyzet miatt — írja az Index.
Debrecen törölte a szokásos főtéri rendezvényeket a polgármester nyilatkozata szerint. A miskolci önkormányzat szóvivője, Petruskó Norbert pedig arra kérte a város lakosságát, hogy szűk körben ünnepeljenek a járványhelyzet miatt. Szegeden is elmarad a szilveszteri ünnepség, Pécsen pedig csak tűzijátékot tartanak.
Tavaly a koronavírus-járvány miatt szilveszterkor általános tilalom volt érvényben, így a tűzijátékokat sem lehetett megtartani, idén azonban ez nem marad el: a szilveszterre szánt pirotechnikai eszközöket december 28. és december 31. között lehet megvásárolni a kijelölt árusítóhelyeken, főként plázákban.
A petárdák használata továbbra is tilos, aki a tilalmat megszegi, akár 150 ezer forintos bírságot is kaphat.
A fel nem használt, hibás vagy lejárt termékeket legkésőbb 2022. január 5-ig lehet a forgalmazónak visszavinni.
A rendőrség, valamint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is arra figyelmeztetett, hogy legyünk óvatosak a pirotechnikai eszközök használatakor.
Többnyire kisebb tüzekről érkeznek bejelentések, de minden évben előfordul néhány nagyobb, akár többmilliós kárt okozó tűz is. A leggyakrabban fenyők, tuják és szeméttárolók gyulladnak ki, de nem ritka az sem, hogy egy rakéta erkélyen landol, vagy egy szoba ablakán berepül, és ott tüzet okoz. A katasztrófavédelem arra is felhívta a figyelmet, hogy szilveszter éjjel az év többi napjához hasonlóan kétezer tűzoltó van készenlétben ötszáz tűzoltóautóval. Tűz esetén hívják a 112-es segélyhívó számot – emelték ki.
A rengeteg figyelmeztetés ellenére sincs olyan év, amikor ne kellene ellátni néhány ember sérülését a szilveszteri tömegből. A balesetekhez legtöbbször az ittasság is hozzájárul, ilyen állapotban pedig felelőtlenebbek vagyunk, és nem megfelelőképpen használjuk fel a szilveszteri ünneplésre szánt rakétákat és tűzijátékokat
– mondta a Blikknek Zacher Gábor, a hatvani kórház sürgősségi osztályának főorvosa, aki már évek óta lát el mentőügyeletet szilveszterkor.
Az orvos szerint a legnagyobb veszélynek az ujjak vannak kitéve, ugyanis a kézben felrobbant rakéta komoly sérüléseket okozhat. Elmondása szerint arra is volt már példa, hogy egy ilyen baleset után valaki elvesztette a végtagját.
Mi mentősök azt valljuk: hála az égnek, hogy egy évben csak egyszer van szilveszter
– tette hozzá Zacher Gábor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.