Megszakította hosszan tartó diplomáciai kapcsolatait Tajvannal Nicaragua csütörtökön, így meghajolt a pekingi vezetés akarata előtt és elismerte annak egy Kína politikáját.
Az ország külügyminisztériuma által kiadott közlemény szerint felbontották a hivatalos kapcsolatokat Tajvannal és a továbbiakban semmiféle hivatalos vagy egyéb viszonyt nem tartanak fenn a szigettel. Hozzátették, hogy kizárólag a Kínai Népköztársaság kormánya hivatott törvényesen képviselni Kínát, melynek Tajvan is része.
Nem késett sokáig Tajvan reakciója sem, mely fájdalmasnak és sajnálatosnak nevezte a döntést. Hozzátette, hogy Daniel Ortega nicaraguai elnök ezzel fittyet hányt a tajvani és a nicaraguai emberek barátságára. A tajpeji külügyminisztérium szerint Tajvannak a nemzetközi közösség tagjaként joga van arra, hogy diplomáciai kapcsolatokat ápoljon és építsen ki más országokkal.
Szu Ceng-csang tajvani kormányfő újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy Kína mindent megtesz annak érdekében, hogy elszigetelje Tajvant, de ez nem fog sikerülni, sőt szerinte számos ország amely osztja a demokrácia és szabadság elveit egyre nagyobb figyelmet szentel Tajvan ügyének és támogatja Tajvant.
A szigetország elnöke Caj Jing-ven pedig péntekre virradóra arról beszélt, hogy a sziget a nyomás ellenére sem fog eltántorodni demokratikus értékeinek és szabadságának megőrzésétől.
Minél sikeresebb a tajvani demokrácia, annál erősebb a nemzetközi támogatottság és a nyomás a tekintélyelvű táborból
– tette hozzá.
Nem meglepő módon a kínai külügyminisztérium ugyanakkor helyes döntésként üdvözölte Nicaragua és Tajvan diplomáciai kapcsolatainak felbontását, mely közleményük szerint megfelel az általános trendnek és a népek törekvéseinek.
A CCTV kínai televízió szerint pekingi vezetés és a nicaraguai kormány képviselői pénteken kezdtek tárgyalásokat Tiencsin városában. A latin-amerikai ország küldöttségében Iván Acosta pénzügyminiszter mellett Ortega két fia is részt vett.
Az amerikai külügyminisztérium ugyanakkor elítélően nyilatkozott a történtekről és kiemelte, hogy Ortega kormánya nem képviseli a nicaraguai népet, mert nem választották meg tisztességes választásokon és döntése ezért nem is tükrözi a nép akaratát.
Ned Price amerikai külügyi szóvivő arra biztatta a demokratikus intézményeket, átláthatóságot, jogállamiságot és polgáraik gazdasági sikerét támogató országokat, hogy szélesítsék ki együttműködésüket Tajvannal.
Az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező szigetre Kína saját területe részeként tekint. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
Nicaragua kiválásával Tajvannal már csak 14 állam ápol hivatalos diplomáciai kapcsolatot, legtöbbjük latin-amerikai, illetve karibi ország.
A diplomáciai kapcsolatok felbontása csapást jelent az Egyesült Államok Tajvant érintő külpolitikájára is. A történtek hátterében Washington és Managua közti feszültségek elmérgesedése húzódik meg. A nicaraguai bejelentés napján Washington egyébként szankciókkal sújtotta Nestor Moncada Laut, Ortega elnök nemzetbiztonsági tanácsadóját, akit azzal vádol az amerikai kormány, hogy egy vámcsalási sémát működtet a nicaraguai rezsim tagjainak meggazdagodására.
Ortega a november 7-én tartott voksoláson több mint 75 százalékos támogatottsággal nyerte el megszakítás nélkül immár a negyedik, ötéves államfői megbízatását, miután a nicaraguai hatóságok a választásokat megelőző időszakban bebörtönöztek 39 ellenzéki politikust, köztük hét lehetséges ellenzéki elnökjelöltet.
A nemzetközi közösség élesen elítélte a nicaraguai választást. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Kanada összehangolt, célzott szankciókat vezetett be Ortega kormányával szemben.
Tajvan helyzete továbbra is kényes, a legutóbbi hírek szerint a szigetet hivatalosan elismerő egyetlen EU tagállam Litvániával szemben Kína a multinacionális vállalatokra gyakorolt nyomással igyekszik fellépni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.