Az Amerikai Egyesült Államok Olimpiai és Paralimpiai Bizottsága azt javasolja a Pekingben megrendezendő téli ötkarikás játékokon induló sportolóinak, hogy Kínába utazásuk során privát telefonjaik helyett eldobható készülékeket vigyenek magukkal – írja a The Verge.
Az ajánlást már kétszer is kiküldték az érintetteknek, felhívva a sportolók figyelmét arra, hogy Kínában tartózkodásuk alatt digitális megfigyelés célpontjai lehetnek.
Minden eszköz, kommunikáció, tranzakció és bármilyen online tevékenység megfigyelés alá kerülhet
– írja a kommüniké.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy olyan rosszindulatú szoftverek kerülhetnek a telefonokra, amik a jövőbeli használatot is negatívan befolyásolhatják.
Az Egyesült Államok mellett az Egyesült Királyság, Hollandia és Kanada is azt tanácsolta Pekingben induló sportolóinak, hogy saját elektronikai eszközeiket ne vigyék magukkal Kínába.
A félelmek nem alaptalanok, 2019-ben kiderült, hogy Kína titokban kémprogramot telepített a Hszincsiang régióból érkező turisták telefonjaira. Ezt a régiót az ujgurok lakják, akiknek a kínai kormányzat által történő elnyomása számos nemzetközi vita kirobbantója volt már.
Szintén nem javított Kína megítélésén, hogy az olimpia hivatalos alkalmazása, amelyet minden résztvevőnek kötelező telepítenie telefonjára, a My2022 a Citizen Lab kutatócsoport jelentése szerint tele van biztonsági résekkel, amelyek megfigyeléshez és a magánélet megsértéséhez vezethetnek.
Amikor Peking 2008-ban a nyári ötkarikás játékok házigazdája volt, az Egyesült Államok hasonló intelmeket intézett a Kínába utazóknak. Ezúttal a szurkolókat nem szükséges figyelmeztetni, ugyanis a koronavírus-járvány miatt külföldi nézők nem utazhatnak az Olimpiára. Ugyanakkor a Covid-szabályok miatt a sportolók is csak telefonon és online tarthatják a kapcsolatot családtagjaikkal, barátaikkal. Több ország azt szeretné, ha sportolói ezt eldobható eszközök segítségével tennék meg.
Szintén kérdéses, hogy a sportolók tudják-e egyáltalán folytatni megszokott online tevékenységüket. A Kínai Nagy Tűzfal több nagy, nyugati weboldalt blokkol, így például a Google, a Facebook, a YouTube, a Twitter és a Netflix sem érhető el az országban – mindegyik szolgáltatásra van saját megoldása.
Bár Kína a 2008-as olimpiához hasonlóan ezúttal is kijelentette, hogy a sportolóknak és az újságíróknak korlátlan és cenzúrázatlan internetet biztosít, az egyelőre nem világos, hogy továbbra is blokkolni fog e bizonyos oldalakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.