BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jogellenes walkie-talkie miatt ítélték ismét börtönre a Nobel-békedíjas volt vezetőt

A tavaly februári puccsig az ország de facto vezetőjének számító Aung Szan Szú Kji ellen tucatnyi ügyben emeltek vádat elmozdítása óta.

Négy év börtönbüntetésre ítélte hétfőn egy mianmari bíróság az ország volt vezetőjét, Aung Szan Szú Kjit, akit egyebek között walkie-talkie rádiók jogellenes behozatalában és birtoklásában, illetve a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások megszegésében talált vétkesnek – közölték hétfőn bírósági források.

Fotó: AFP

A februári puccsig az ország de facto vezetőjének számító 76 éves Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji ellen tucatnyi ügyben emeltek vádat elmozdítása óta, egyebek között az export-import szabályok és államtitok megsértése, valamint korrupció miatt, és összesen akár több mint száz év börtönbüntetést is kaphat.

Aung Szan Szú Kjit – Vin Mjint korábbi államfővel együtt – ezt megelőzően már decemberben is négy év börtönbüntetésre ítélte egy különbíróság arra hivatkozva, hogy a 2020-as választási kampányban uszítást követtek el, és megszegték a járványügyi előírásokat. Az ítéletet később négyről két évre csökkentették.

Mianmarban a fegyveres erők tavaly februárban vették át a hatalmat, és Aung Szan Szú Kji mellett az általa vezetett kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) párt számos politikusát letartóztatták. A hadsereg azzal indokolta a hatalomátvételt, hogy a kormány nem vette figyelembe a tavaly novemberi választással kapcsolatos panaszait. A választást toronymagasan az NLD nyerte.

A Politikai Foglyokat Támogató Szövetség (AAPP) nevű jogvédő szervezet szerint az államcsíny óta több mint 1400, jórészt a juntával szembeszegülő civilt ölt meg a karhatalom, és tizenegyezernél is többen kerültek börtönbe.

Fotó: AFP

Politikai ítéletnek tartják

A norvég Nobel-bizottság politikai ítéletnek tekinti és elítéli az Aung Szan Szú Kji ügyében hozott bírói döntést – tudatta a szervezet hétfőn.

„Aung Szan Szú Kji továbbra is a demokráciáért folytatott küzdelem legkiemelkedőbb harcosa Mianmarban. A Nobel-bizottság rendkívüli mértékben aggódik a sorsáért” – tudatta közleményében Berit Reiss-Andersen, a bizottság elnöke.

Aung Szan Szú Kji a modern Mianmar atyjának tekintett Aung Szan tábornok lánya. 1991-ben ítélték oda neki a Nobel-békedíjat az akkori katonai diktatúra elleni, a demokráciáért és az emberi jogokért folytatott erőszakmentes küzdelméért.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.