Egy friss dél-afrikai kutatás deríthet fényt arra, hogy miért érkezik számos új koronavírus-variáns Dél-Afrikából – derül ki egy a Bloombergen közzétett cikkből.
A Stellenbosch és a University of KwaZulu-Natal egyelőre szakmai lektoráláson még nem átesett tanulmánya egy olyan nő esetében vizsgálta a fertőzés lefolyását, aki HIV-fertőzött volt, ám nem szedett a betegség kezelése céljából gyógyszert. A kilenc hónapig tartó koronavírus-fertőzés során szervezetében 21 mutációja jött létre a vírusnak. Amikor a 22 éves nő megkapta a retrovírus elleni kezelést, szervezete hat és kilenc hét között képes volt megküzdeni a koronavírussal.
A kutatás újabb bizonyítékot szolgáltat azon elmélet mellett, mely szerint
a legyengült immunrendszerű emberek – mint például a kezelésben nem részesülő HIV-fertőzöttek – szervezetében a Covid mutációja gyorsabb, ami új változatok kialakulásához vezethet.
Dél-Afrikában azonosították a béta- és az omikron-variánst is, miközben az országban tombol az egyik legdurvább HIV-járvány is. A 60 milliós lakosságból 8,2 millióan küzdenek a betegséggel és a szubszaharai Afrikában található a HIV-fertőzöttek 70 százaléka.
A kutatók szerint is lehetséges, hogy ez szerepet játszik az új variánsok kialakulásban, aláhúzva a betegség kezelésének szükségességét.
A vizsgált alany szervezetében kialakult mutációk közül 10 a tüskefehérjét érintette, míg 11 más típusú volt. Több ezek közül hasonló volt az omikron- és lambda-variánsok esetén tapasztalt változásokhoz, és több olyan is volt, amely az antitestek elkerülését segítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.