A technológia fejlődése sajnálatos módon nemcsak a békeidői képességeinket növeli meg, de egyre újabb frontokat nyit meg a hadviselés számára is. A világűrt és az infokommunikációs teret követően a legújabb hadszíntér a tengerfenék lehet – derül ki a Naval News francia flotta terveit bemutató írásából.
Noha a tengeralattjárók már a második világháború alatt is fontos szerepet játszottak, ám ezek csak pár száz méter mélységig voltak képesek alámerülni. A francia hadügyminiszter, Florence Parly és a vezérkari főnök, Thierry Burkhard tábornok által hétfőn bemutatott tervek azonban a flotta képességeit a tengerfenékig, akár 6000 méteres mélységig kívánják bővíteni.
A Föld felszínének többségét beborító tengereket nemzetközi egyezmények szabályozzák, különös tekintettel az ENSZ tengerjogi előírásaira, melyek értelmében a parttól távolodva csökkennek az államok jogai. Az utóbbi időben azonban egyre több ország próbálkozik ezen szabályok minél inkább kiterjesztett értelmezésével, hogy ezáltal gazdasági és geopolitikai előnyökhöz jusson.
A kommunikációs hálózatok jelentőségét sem szabad alábecsülni, sem az azok lehetőségét megteremtő mélytengeri vezetékek sebezhetőségét. A nem hagyományos, hibrid háborús fenyegetésekkel szemben ezért a francia haderő is megkezdte saját képességeinek kibővítését. Ez kulcsfontosságú lehet a francia haderő manőverezési képességének megőrzése szempontjából, melyet akadályozhat a tenger alatti vagy akár a tengerfenéki megfigyelés és támadás.
Hasonlóan fontos lehet az ország tenger alatti infrastruktúrájának védelme, legyen szó a már az előbbiekben említett kommunikációs kábelekről vagy éppen a felszín alatt található, áram-, gáz- és olajvezetékekről, de persze a francia uralom alatt álló tengerek erőforrásait – legyen szó az élővilágról vagy nyersanyagokról – is szeretnék az ellenőrzésük alatt tudni,
miközben a franciák ezen egységei elrettentő erővel is bírnak az ellenséges erők széles körével szemben.
Mindezt a hétfőn bemutatott elképzelések szerint a jelenleg is meglévő tengeri aknákkal kapcsolatos és egyéb képességek mellett csatasorba állított mélytengeri eszközökkel – melyek önvezető képességekkel rendelkeznek, vagy távolról is irányíthatók, és nem igényelnek legénységet – érnék el. Parly kiemelte, hogy a tengerfenék ellenőrzésére képes erők fejlesztése azért is szükséges, mert nem Franciaország az egyetlen, mely hasonló célokat fogalmazott meg, példaként említette Kínát és Nagy-Britanniát. Természetesen a katonai téren vezető szerepet játszó Egyesült Államok és Oroszország is rendelkezik eszközökkel ezen a területen is.
Hozzátette, hogy az új képességek fejlesztésben a minisztérium stratégiája számol a magánszektor innovációival is. A francia hadiipari cégek, melyek részesülhetnek a megbízásokból, többek között magukban foglalhatják az Alseamart, az ECA Groupot, az iXblue-t, a Naval Groupot, az RTSyst és a Thalest is. Az ECA Group által a francia tengerkutató intézet részére fejlesztett, Ulyx nevet viselő mélytengeri önvezérlésű tengeralattjáróból például születhet katonai változat is a fegyveres erők részére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.