Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt minimálbérrel kapcsolatos nyilatkozatai arra utalnak, hogy a baloldal "veszélybe sodorná több százezer ember fizetését és kiszolgáltatná őket a multinacionális nagyvállalatoknak a minimálbér eltörlésével" – írta az Origo. A lap emlékeztet: a baloldali pártok frakciói kivonultak a parlamentből tavaly decemberben, és nem szavazták meg azokat a vállalkozói adócsökkentéseket, amelyek lehetővé tették a minimálbér 200 ezer forintra emelését, majd hozzáteszi: Márki-Zay Péter többször is szükségtelennek nevezte a minimálbért, folyamatosan annak árnyoldalairól, és az általa vélelmezett hátrányairól beszélt.
Én gazdasági kérdésekben roppant liberális vagyok, én nem feltétlenül tartom szükségesnek a minimálbért se
– reagált még 2020 novemberében, a közösségi oldalára feltöltött videóban az ellenzéki jelölt arra a kérdésre, hogy mekkora összegű minimálbért tartana ideálisnak Magyarországon.
Márki-Zay a kérdésre tavaly decemberben is visszatért; akkor arról beszélt, hogy a minimálbér növelése, így a 2022-re meghirdetett minimálbér-emelés is, elbocsátási hullámot indíthat a hazai vállalatoknál.
Valójában ennek lesznek olyan áldozatai – a baloldaliaknak is sajnálattal tudomásul kell ezt vennie – hogy a minimálbéremelés az azt jelenti, hogy az a vállalkozó, akinek a dolgozója nem tud kitermelni az eddigi mondjuk 200 ezer helyett mondjuk 300 ezer forintot a vállalat számára, azokat a munkáltató el fogja bocsátani.
Hozzátette: információi szerint az idei minimálbér-emelés miatt hazai vállalkozások ezrei lesznek kénytelen leépítésekbe kezdeni.
6 ezer vállalkozás lesz kénytelen leépíteni embereket a minimálbér növekedés miatt. Sajnos ilyen hatása van.
Márki-Zay itt ellentmondásba keveredett az egy évvel korábbi állításával is – hívta fel a figyelmet az Origo. A lap kifejtette: 2020 decemberében az ellenzéki jelölt még arról beszélt, hogy nem a minimálbér-emelésnek köszönhető a Magyarországon tapasztalt általános bérnövekedés, hanem annak, hogy nincs elég munkaerő és a vállalatok kénytelenek magasabb bért fizetni, ha meg akarják tartani az alkalmazottakat. Tehát egyszerre állította, hogy a munkáltatók hajlandóak és képesek is egyre magasabb béreket fizetni, illetve azt, hogy képtelenek kitermelni a magasabb minimálbért, ezért elbocsátják az alkalmazottaikat – emelte ki a lap.
A minimálbérről a kormány ajánlást fogalmaz meg a gazdasági mutatókat figyelembe véve. Az emelés mértékéről, azaz a következő évben hatályos minimálbérről minden év végén a munkáltatói és munkavállaló érdekképviseletek határoznak. Amennyiben a felek nem tudnak megállapodni, akkor a kormány dönt a konkrét összegről, de az utóbbi években erre nem volt szükség, mindig meg tudtak egyezni az érdekeltek. |
Utóbbi állítását még megtoldotta a következővel:
Én személy szerint közgazdászként nem tartom különösen indokoltnak vagy szükségesnek a minimálbért, vannak olyan országok egyébként ahol nincs minimálbér és ott sem éheznek az emberek, ott a piac alakítja ki a béreket.
Az Origo ezzel kapcsolatban emlékeztet: a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai-kormányok kormányzása alatt hat olyan év is volt, amikor az előző évhez képest csökkent a minimálbér reálértéke, míg a jobboldali kormányzások alatt minden évben nőtt. Míg 2002 és 2010 között 2,5 százalékkal csökkent a minimálbér vásárlóereje, 2010 és 2022 között mintegy 100 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.