Franciaország kivonja katonai erőit Maliból, ami azzal fenyeget, hogy biztonsági vákuum keletkezik az afrikai Száhel-övezetben, ahol a francia vezetésű csapatok közel egy évtizede küzdenek az iszlamista terrorista csoportok ellen és eddig sikeresen lefojtották az etnikai konfliktusokat.
A döntés előzménye a tavaly májusi katonai puccs, mely után az Európai Unió szankciókat vezetett be, s Franciaország felfüggesztette a szegény afrikai országnak nyújtott pénzügyi támogatásait, míg Mali az idei év elején kiutasította a francia nagykövetet.
Az ország új vezetői azt ígérték, hogy öt éven belül új választásokat terveznek. Bár a nemzetközi elvárás szerint néhány hónapon belül ki kellene írni a választásokat.
Franciaországnak 4600 katonája van a Száhel-övezetben, a többségük Maliban állomásozik. Más európai országok mintegy 800 különleges műveleti katonát vezényeltek a térségbe, s Kanadának is van ott egy kisebb katonai egysége. Franciaország most azt tanulmányozza, hogyan helyezzék át erőiket a régió más országaiba.
Macron elnök szerint a mali kivonulás 4-6 hónapot vehet igénybe.
Amerikai külügyi tisztviselők attól tartanak, hogy az ország az iszlamista terrorista csoportok menedékévé válik. Az Egyesült Államok logisztikai és hírszerzési támogatást nyújtott Franciaország hadműveleteihez Maliban a határon túlról. Korábban az USA szorosan együttműködött a mali kormánnyal a terrorizmus elleni küzdelemben, de ezt az együttműködést egy másik, 2020 augusztusi puccs után leállította.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.