A Downing Street szóvivőjének ismertetése szerint Boris Johnson kedden Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyal az orosz-ukrán határon kialakult feszültségről.
A miniszterelnöki szóvivő kiemelte, hogy Nagy-Britannia az ukrán szuverenitás elkötelezett támogatója, és a brit fegyveres erők 2015 óta 22 ezer ukrán katonának tartottak önvédelmi kiképzést. Emellett a brit kormány az ukrajnai jogállamiság védelmében és a korrupció elleni fellépésben is aktívan részt vesz, erősítve Ukrajna képességét arra, hogy ellenálljon a rosszakaratú, antidemokratikus befolyásoknak.
A Downing Street 88 millió font (38 milliárd forint) értékben hagyott jóvá ezen célokra új finanszírozást. A támogatás céljai között szerepel annak elősegítése is, hogy Ukrajna csökkenthesse függését az orosz energiahordozó-szállításoktól.
A szóvivő megerősítette azt is, hogy Boris Johnson a héten telefonon tárgyal majd Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A brit kormányfő a tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában hangsúlyozta: minden ukránnak joga van arra, hogy maga döntse el, miként kormányozzák országát. Nagy-Britannia barátként és demokratikus partnerként továbbra is kiáll Ukrajna szuverenitása mellett azokkal szemben, akik e szuverenitás megsemmisítésére törekszenek. Emellett
sürgette Oroszországot, hogy lépjen vissza egyet, párbeszéd útján keressen diplomáciai megoldást és kerülje a további vérontást.
London már a hétvégén közölte, hogy jelentősen növekedhet a brit katonai jelenlét az európai kontinensen, mindenekelőtt Kelet-Európában. A csapaterősítés elsősorban a Baltikumra összpontosítana, például az Észtországban állomásozó brit katonai kontingens létszáma a kétszeresére emelkedhet és védelmi fegyverzet is érkezhet az országba. Jelenleg több mint 900 brit katona tartózkodik Észtországban.
A brit miniszterelnök elrendelte, hogy a brit fegyveres erők készüljenek fel alakulatok kivezénylésére Európa egész területére már a következő napokban, annak biztosítására, hogy Nagy-Britannia képes legyen szárazföldi, tengeri és légi támogatást nyújtani NATO-szövetségeseinek. Liz Truss külügyminiszter ugyanakkor kijelentette: rendkívül valószínűtlen brit harcoló alakulatok Ukrajnába küldése.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában szintén határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy a NATO-erők Ukrajnában közvetlen fegyveres konfrontációba kerülhetnek-e az orosz hadsereggel. Stoltenberg is külön kiemelte: a NATO-nak nincsenek tervei arra, hogy harcoló alakulatokat küldjön Ukrajnába.
Kifejtette: a száz százalékos biztonsági garancia – amelynek alapján ha egy NATO-országot támadás ér, arra az egész szövetség reagálna – a NATO-tagországokra vonatkozik, Ukrajnára nem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.