Nyilvánvalóvá tette Németország függőségét az orosz energiahordozóktól az a pillanat, amikor Moszkva elindította az Ukrajnával szembeni inváziót. Valószínűleg ezt a függőséget erősíthette, hogy a keletnémet származású Angela Merkel és a KGB-s éveinek egy részét a keletnémet Drezdában töltő Vlagyimir Putyin megértették egymást. Mindenesetre az országot 16 évig vezető kancellár utóda, Olaf Scholz szerdán a Bundestagban a függőség mielőbbi megszüntetéséről beszélt – írja a Bloomberg.
Nem lesz azonban egyszerű dolga, hiszen
Németország földgáz- és szénszükségletének a felét, olajigényének a harmadát eddig Oroszország biztosította,
ráadásul az atomerőműveit is igyekszik bezárni. Ugyan vasárnap az ország külügyminisztere, Robert Habeck Katarban cseppfolyósítottföldgáz-szállításokról állapodott meg, ám az ezek fogadásához szükséges terminálokkal Németország egyelőre nem rendelkezik, igaz, korábban Scholz már két terminál építését is bejelentette.
A 2022-es költségvetésről szóló vitában felszólaló kancellár egy második, az emelkedő energiaárak által okozott tervek enyhítéséről szóló csomag véglegesítésének közeledtét is jelezte. Szerdán a későbbiekben a három koalíciós párt tárgyal majd ennek részleteiről. Scholz szerint ez jelentősen növelni fogja az első, 15 milliárd eurós csomagot a következő napokban.
Az intézkedések között szerepelhet a segélyezett háztartások és a diákok részére adott fűtési támogatás megduplázása, és a járműhasználathoz kötött cégeknek és embereknek nyújtott támogatás is.
Scholz szerint az Ukrajnával szembeni invázió miatt bevezetett szankciók okozta fájdalom Oroszországban is fokozódik, ezekről a héten megrendezett brüsszeli EU-csúcson és a G7 gyűlésén is szó lesz. Mind a két eseményen részt vesz Joe Biden amerikai elnök is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.