A kampányok természete, hogy leegyszerűsítik és kiélesítik az álláspontokat. Így most pontosan tudjuk, hogy mit gondol az egyik és a másik oldal – mondta Orbán Viktor hétfőn a Hír TV Napi Aktuális című műsorban adott interjúban.
A nemzeti oldal álláspontja világos: mi a béke oldalán maradunk. Nem szállítunk fegyvert, nem küldünk katonákat, nem engedünk át fegyverszállítmányokat az országon.
Segítünk a bajbajutottakon, de egyetlen lépést sem teszünk, amely bajba sodorhatná Magyarországot. Például, hogy bevonódunk egy háborúba, amely nem a mi háborúnk, amiben semmit sem nyerhetünk, de mindent elveszthetünk – hangsúlyozta a miniszterelnök.
A baloldal álláspontja is világos – tette hozzá a kormányfő; a baloldal szerint az lenne a helyes, ha Magyarország bevonódna ebbe a háborúba. A NATO álláspontja pedig az, hogy majd a nemzeti kormányok eldöntik, mit csinálnak a saját hatáskörükben.
A NATO közös döntése, hogy nem küld katonákat, nem küld fegyvereket Ukrajnába.
A NATO álláspontja nem változtathatatlan – hívta fel a figyelmet a kormányfő. Vannak viták a NATO-ban, vannak olyanok a szervezetben, akik a NATO-t szeretnék befelé tolni a konfliktusba. A magyar baloldal velük van inkább együttműködésben. Eddig az a magyar kormány által képviselt álláspont, az elsősorban európai államokból álló tábor volt többségben a NATO-ban, akik azt mondják, hogy ezt semmiképp se tegyük meg – fejtette ki Orbán Viktor. Kiemelte:
Ennek a választásnak tétje a háború.
Ha a baloldal nyerne, akkor megnőne azoknak a tábora a NATO-ban, akik beletolnák a szövetséget és így Magyarországot is a konfliktusba – mondta a miniszterelnök.
A baloldalnak jelenleg korlátozott a tudása arról, hogyan működnek a nemzetközi szervezetek. A politikában csak olyan embereknek van helye, akik nem azonosulnak a konfliktus egyik vagy másik szereplőjével, hanem tisztázzák, hogy kik vagyunk mi, és mi a viszonyunk ehhez a konfliktushoz – jelentette ki a kormányfő, majd hozzátette:
Ez nem egy kalandregény, ez vérre megy. Itt emberek halnak meg, gazdaságok mennek tönkre.
Magyarország erején felül segít a bajbajutottakon, lakosságarányosan Magyarország fogadja a legtöbb menekültet Ukrajnából – hangsúlyozta Orbán Viktor. Elmondta azt is: ez nem a mi háborúnk,
nem tudunk úgy segíteni az ukránoknak, hogy szétlövetjük Magyarországot, az nem segítség, ha elzárjuk az orosz gáz- és olajcsapokat, és a magyar gazdaság 3-4 nap múlva megáll.
A kormányfő hozzátette:
Ez két másik ország vitája, de nekünk világos álláspontunk van. A magyar érdek, amely a béke mellett szól, szerintem érdeke az ukránoknak és az oroszoknak is. Amikor mi a békét képviseljük, és azt mondjuk, hogy a további háborúskodás helyett tűzszünetre volna szükség, és minél hamarabb kezdődjenek nemzetközi tárgyalások a helyzet rendezéséről, akkor persze a saját érdekünkből indulunk ki, de olyasmit képviselünk, ami jó Ukrajnának, az ukrán embereknek, Oroszországnak és az orosz embereknek is.
A realitás az, hogy ha jön Oroszországból az energia, akkor van. Ha nem jön, nincs, és nem tudjuk pótolni máshonnan – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.
Nem három-négy forinttal lesz drágább az energia, hanem leáll a magyar gazdaság, mert nem lesz olaj, és nem lesz gáz. Magyarország számára ezért járna kezelhetetlenül súlyos következményekkel, ha az Európai Unió kiterjesztené a szankciókat a gázra és az olajra.
A magyar energiatermelés szerkezetét a következő évtizedben úgy kell átalakítani, hogy java része nukleáris energiából származzon, a másik része pedig napenergiából, s ez együtt kitegye a magyar energiaszükséglet 90 százalékát – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy
mindig lesz valamennyi Oroszországból érkező energiaforrás, de nem az a célunk, hogy ne jöjjön semmi, hanem az a lényeg, hogy ne függjünk tőle, mindig legyen más, és ne legyünk kiszolgáltatva.
A kormányfő figyelmeztetett: ha az orosz–ukrán háború elhúzódik, egész Európa ki lesz téve az élelmiszerhiánynak, előfordulhat, hogy bizonyos élelmiszeripari termékek nem állnak majd elegendő mennyiségben rendelkezésre. Oroszország és Ukrajna kiemelkedő szerepet játszik a világ gabonaellátásában, és most komoly esély van arra, hogy mindkét ország termelési mennyisége kiesik. Ez hiányozni fog a világ más részein – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök. Elmondta azt is:
Magyarországot az fenyegeti, hogy a külföldi kereslet jó áron kiszippantja a hazai gabonát a piacról, és még magasabb áron kell majd azt importálni, ha lesz honnan.
Ezért kell most vészfék-mechanizmusokat beépíteni, hogy ez a helyzet ne álljon elő.
Ez a választás nyílt küzdelem. Több millió ember egy adott ügyben, egy adott pillanatban véleményt mond. Ennek mindig van egy mérésekkel felderíthetetlen, rejtélyes része – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy
az elmúlt 12 év eredményei alapján világos, hogy csak a Fidesz tudja a békét, a biztonságot meg az elért eredményeket megvédeni. Világos az is, hogy akik 2010 előtt tönkretették az országot, ugyanazok jelentkeznek most kormányzásra.
„A helyzet a választás szempontjából úgy fest, hogy ha a nemzeti oldal győz, akkor van esélyünk a békére. Ha a baloldal győz, akkor van esélyünk a háborúra. Hogy még egyértelműbben fogalmazzak, ha mi győzünk, ha a Fidesz, a KDNP, a nemzeti oldal győz, akkor kimaradunk a háborúból. Ha baloldal győz, bele fogunk sodródni a háborúba” – foglalta össze álláspontját Orbán Viktor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.