BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Árkokat ásnak, tanárokat képeznek ki az utolsó ukrán ellenőrzés alatt álló déli nagyvárosban

Az ukrán lakosság készül az újabb összecsapásokra, de a családok nem akarják elhagyni az otthonaikat és a szeretteiket.

Mély árkokkal, homokzsákokkal, fegyveresekkel várják az orosz katonákat a Dél-Ukrajnában található egyetlen ukrán ellenőrzés alatt tartott nagyvárosban. A The Guardian beszámolója szerint Zaporizzsjában meglepően normális, sőt mozgalmas az élet, azonban a régió – amelyet szintén  Zaporizzsjának hívnak – 70 százaléka már orosz katonai ellenőrzés alatt áll.

Az ukrán erősítés a város felé közeleg, és az aktív harcok már komolyan megkezdődtek. Az ukrán erők a brit lapnak azt mondták, hogy a közelmúltban visszavonultak terület egyik városából. A várostól körülbelül egyórás autóútra lévő falvakban és városokban három hete még újságírók jártak, azonban a regionális katonai igazgatás szerint a környék már nem biztonságos.

Jelenleg a város tanárainak és újságíróinak fegyveres és elsősegély-kiképzést is tartanak.

Az orosz csapatok közelsége ellenére a regionális katonai parancsnokság biztos abban, hogy távol tudják tartani az orosz erőket, és egyelőre senkit sem evakuáltak a városból.

Fotó: Dmytro Smolyenko / NurPhoto / NurPhoto /AFP

Az újonnan ásott lövészárkok labirintusában Zaporizzsja mellett a The Guardian munkatársai gyakran hallották a lövedékek hangját, amelyek a katonák szerint 3-5 kilométerre csapódtak be. A lövészárkokat ásó katonák azt mondták: 

remélik, hogy ezeket a védelmi vonalakat soha nem fogják használni.

A katonák közül többen elmondták, hogy a szükséges orvosi és védőfelszerelések töredékével rendelkeznek. Az egész szakasznak mindössze hat érszorítója volt, amely az elsősegélynyújtás elengedhetetlen a vérveszteség megelőzéséhez. Arra a kérdésre, hogy szerintük az oroszok hamarosan előretörnek-e, csak annyit válaszoltak, hogy harcra számítanak.

Csak fegyverre van szükségünk nyugati bajtársaktól (...), az oroszok túl sok régi szovjet felszereléssel rendelkeznek 

– mondta a szakaszparancsnok. Hozzátette, az oroszok elértek Harkivot, Kijevet, körülvették Szumitot és Csernyihivot – négy hatalmas régiót –, de az ukrán csapatok kiszorították a megszállókat, akik jelentős erőket vetettek be. 

A város kórházának katonai vezetője elmondta, a légvédelmi rendszer jól teljesített, és a korábbi orosz rakétacsapások egyike sem sem ért célpontot. A kórház vezető sebésze azt mondta, hogy megbirkóznak a sebesültekkel, de éjjel-nappal dolgoznak. Elmondása szerint a háború kezdete óta mindössze kétszer volt otthon, és szinte mindig azonnal visszahívták. 

Fotó: ED JONES / AFP

A brit lap egy nővel is beszélt a város szélén lévő parkolóban, amely általában az oroszok által megszállt területről érkező konvoj fogadására szolgált. A nő egy körülbelül 400 fős csoport tagja volt, amely vissza akar térni Bergyanszk kikötővárosába, amelyet március elején foglaltak el az oroszok. 

Ukránok vagyunk, Ukrajna részei akarunk lenni, de meg kell érteni, hogy anyám ágyhoz kötött, és majdnem kifogyott az inzulinja

– mondta. „Múlt héten jöttem ide, hogy Pamperst és gyógyszert vegyek, mert Bergyanszkban nincs semmi” –  tette hozzá.  A szintén megszállás alatt álló Vonovakta közeléből egy kisgyermekes család azt mondta, hogy  csatlakoznak a bergyanszki  konvojhoz, és azt tervezik, onnan más járművet keresnek, hogy végül hazaérhessenek. „Elfogyott a pénzünk. Természetesen nem akarunk megszállás alatt élni, de menhelyen már nem alhatunk” – mondta egy nő, aki a karjában tartotta hároméves kisfiát. Hozzátette, hogy egy hete voltak Zaporizzsjában, és éjszakánként 300 hrivnyába (közel 3600 forint) kerülne egy lakás bérlése, ami jelenleg megfizethetetlen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.