|
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a gázszállítások rubelben történő fizetéséről szóló rendeletet. Azonban a legfontosabb európai vevők közül Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság is jelezte, hogy továbbra sem hajlandó rubelben fizetni. Technikailag nincs is erre szükségük, ugyanis euróban utalnak, csak nem közvetlenül a Gazpromnak, hanem a Gazprombanknak, amely átváltja az eurót rubelre, és ez jelenik meg a Gazprom számláján.
Ugyanakkor kérdéses, hogy ez az út meddig járható. Egy nappal azt követően, hogy a Moody’s Investors Service úgy döntött, visszavonja Oroszország hitelminősítési osztályzatait, az S&P nemzetközi hitelminősítő számos orosz bank minősítését visszavonta pénteken, így a Gazprombankét is.
Mivel az ellátásbiztonsági kockázatok nem enyhültek, így Németország már a Gazprom német leányvállalatának államosítását is fontolgatja. Hasonló lépés korábban az Egyesült Királyságban is felmerült.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tagországai pénteken egyeztetnek egy összehangolt stratégiai tartalék felszabadításról. (Az Amerikai Egyesült Államok a héten bejelentette, hogy a következő hónapokban 180 millió hordót szabadít fel a jelenleg 570 millió hordós tartalékból.) Az IEA-tagok korábban már döntést hoztak 60 millió hordónyi feketearany-tartalék felszabadításáról.
A globális piacokon továbbra is az orosz–ukrán háború határozza meg a befektetői hangulatot.
Az európai és az amerikai részvényindexek is estek, utóbbiaknál szinte mindhárom vezető börze 1,5 százalékkal került lejjebb. Az amerikai kötvényhozamok viszont stabilizálódtak, a kockázatkerülés erősödése a dollárt támogatta.
Oroszország pénteken bejelentette, hogy betiltja a napraforgómag kivitelét péntektől, az abból készült étolaj tekintetében pedig exportkvótával korlátozza a világpiacra juttatható mennyiséget.
A háború nemcsak a gazdaságban, de a harcmezőn is folytatódik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtök esti videóüzenetében, amelyet ismét az ország lakosságához intézett, azt mondta: a keleti és déli hadszíntéren továbbra is nehéz a helyzet. Az ukránok azonban ellentámadásba lendültek, és beszámolóik alapján Kijev környékén vissza is foglaltak területeket.
Sőt, pénteken orosz területen is történtek bombázások. Az orosz légtérbe behatoló két ukrán helikopter csapást mért egy olajtárolóra a határ közelében fekvő Belgorodban, a létesítmény kigyulladt. Bár Belgorod megyét többször érte már belövés a ukrajnai háború során,
de ez volt az első ismertté vált, orosz területen végrehajtott ukrán légicsapás az invázió kezdete óta.
Mariupolban ugyanakkor nem javult a helyzet. Sem bejutni nem lehet a városba, sem elhagyni azt, így nem tudnak segélyszállítmányt eljuttatni a lakosságnak, és a civileket sem tudják kimenekíteni – közölte a város polgármesterének egyik közeli munkatársa pénteken. Petro Andrjuscsenko szerint az orosz erők csütörtök óta hermetikusan lezárták a várost a humanitárius segélyek előtt, és a tervezett zöldfolyosót sem nyitották meg. Az egykor 400 ezres városban civilek tízezrei élnek hetek óta nyomorúságos körülmények között. A település jelentős része a földdel vált egyenlővé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.