Kormányoldalról átállt képviselők támogatásával, tizennégy órás huzavonát követően 174 szavazattal győzött az országot vezető Imran Hánnal szembeni bizalmatlansági indítvány a 342 tagú alsóházban a pakisztáni parlamentben.
A távozó miniszterelnök szemére az ellenzék és egykori támogatói azt vetik, hogy nem sikerült a koronavírus-járvány után fellendítenie a gazdaságot és adós maradt azon kampányígérete teljesítésével is, hogy megszabadítja a korrupciótól és virágzó, nemzetközi színtéren tisztelettel övezett országgá teszi Pakisztánt. Az utóbbi időben jelentősen megemelkedtek az üzemanyag- és élelmiszerárak az ázsiai országban. A drágulás mértékét jelzi, hogy az infláció 12 százalék fölött, az élelmiszer infláció pedig 15 százalék fölött van, míg az ország fizetőeszközének gyengülése miatt
a központi bank rendkívüli ülésen kényszerült kamatot emelni a héten.
A kormányfő pártjának csak néhány tagja vett részt a szavazáson. Hán 2018 óta irányítja az országot, hatalomra kerülését pedig bírálói szerint a hadsereg is segítette. A koalíciós partnereihez hasonlóan azonban a hadsereg is megvonta a bizalmat a krikettsztárból lett politikustól.
Egyes források szerint a szombati bizalmi szavazásra is csak azután került sor, hogy a nagy befolyással rendelkező Kamar Dzsaved Dadzsva vezérkari főnök találkozott a kormányfővel a parlamenti eljárás elhúzódása miatt egyre fokozódó bírálatok közepette.
Hán pénteken, a televízióban közvetített beszédében csalódottságát fejezte ki a bizalmi szavazás várható eredménye miatt, de közölte, hogy elfogadja majd a döntést. Mindemellett ismételten
azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy összeesküvést szőtt vele és kormányával szemben,
bár bizonyítékot erre nem szolgáltatott, és tömegtüntetéseket jelentett be vasárnapra. A kormányfő korábban a parlament feloszlatásával is igyekezett megakadályozni a vele szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt, ám az ország legfelsőbb bírósága ezt törvénytelennek ítélte ezt. Így nem Hán lesz az első, aki kitölti az ötéves miniszterelnöki ciklust Pakisztánban.
A voksolás nyomán Hán elveszítette miniszterelnöki megbízatását, és az alsóház most új kormányfőt fog választani. A legesélyesebb a tisztségre Sehbaz Sarif, az alsóház jelenlegi ellenzékének vezetője. Mindenesetre a pakisztáni események illeszkednek a száguldó élelmiszerárak miatt a fejlődő országok stabilitásának erózióját okozó trendbe, melynek keretében Srí Lanka vagy épp Peru is súlyos válságot él át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.