Afrikában a covid-fertőzöttek valós száma csaknem a százsorosa lehet a bejelentett eseteknek – állítja az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO). A szervezet Reuters által idézett, legújabb tanulmánya szerint 2021 szeptemberéig 800 millió afrikai fertőződött meg a SARS-CoV-2 vírussal. Ekkor már tizennyolc hónapja tombolt a világon a koronavírus, az afrikai országok egészségügyi hatóságai azonban mindössze 8,2 millió fertőzöttet jelentette be.
A WHO az adatokkal kapcsolatban megjegyzi ugyan, hogy a világ más tájain is találkozott azzal a problémával, hogy a tényleges esetszámok, és a hivatalos bejelentések között eltérések voltak, de a valóság és a hatóságok adatai között ilyen mértékű eltérést sehol másutt nem tapasztalt. A WHO számításai szerint világszinten 16-szor annyi fertőzött lehet, mint ahányról az egészségügyi hatóságok beszámoltak.
A WHO afrikai, regionális igazgatója az adatok tükrében arra figyelmeztetett: bár a hivatalos számok azt mutatják, hogy a fertőzés terjedésének üteme lassult, a lakosság átfertőzöttsége pedig mostanára kiugróan magassá vált, mégis elhamarkodott kijelentés volna azt mondani, hogy Afrika legyőzte a járványt.
Dr Matshidiso Moeti hozzátette:
Nem tekinthetünk el annak a kockázatától, hogy egy, az eddigieknél halálosabb vírus-variáns is felbukkanhat, amely ellen a korábbi fertőzöttségből fakadó immunitás nem nyújt elegendő védelmet.
A szakértő éppen ezért létfontosságúnak tartja a lakosság tömeges tesztelését.
A WHO becslése szerint a világ lakosságának 45 százaléka kaphatta el a covidot 2021 szeptemberéig. Az esetszámok Afrikában a béta, illetve a delta variánsok megjelenésével elképesztő mértékben ugrottak meg: míg 2020 júniusában még csak a lakosság 3 százaléka volt fertőzött, addig 2021 szeptemberére a betegségen átesettek aránya már 65 százalék körül volt.
A fertőzés afrikai terjedésének valódi ütemét azért is volt nehéz pontosan nyomon követni – menti a WHO tanulmánya a helyi egészségügyi hatóságokat – mert Afrikában kiugróan magas, 67 százalékos volt az tünetmentes fertőzöttek aránya. Ennek fő oka abban keresendő – állítják –, hogy a kontinensen alacsonyabb azoknak az aránya, akik valamilyen civilizáció betegség (cukorbetegség, magas vérnyomás, elhízottság, stb.) miatt a magasabb kockázati csoportok valamelyikébe tartoznának.
Afrikában mostanáig 209 millióan kapták meg valamelyik koronavírus elleni vakcinát. Ez a kontinens lakosságának mindössze 16 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.