A nyári táborok időszaka június közepén elindul. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ajánlásokat fogalmazott meg a táboroztatás során betartandó higiénés szabályokról és a szervezéssel kapcsolatos tudnivalókról.
A Táborfigyelő adati szerint idén nyáron közel 600 táborturnus közül választhatnak a szülők és gyermekeik. A jelentkezések számának nagyarányú növekedésének együtt kell járnia a táborok számának növekedésével, ugyanis tavaly egyes táboroknál már várólistákat kellett állítani, mondta Tóth Béla, a Táborfigyelő gyermektábor-összehasonlító portál vezetője. A klasszikus sportos, idegen nyelvi, kézműves vagy lovas témák mellett egyre több különleges tábor közül választhatnak a gyerekek.
A táborok árai napi néhány ezer forintnál kezdődnek, de van olyan program, amiért naponta 23 ezret kérnek a táborszervezők.
Utóbbi összeget egy Tisza-tavi SUP-táborban kell megfizetni, de például a Margitszigeten egy napközis tábort heti 25 ezer forintért kínálnak.
Az NNK azt írja, mivel március 7-ével megszűntek a járványügyi korlátozások, így a nyári táborokat ismét a korábbi megszokott keretek között lehet megszervezni.
A tábort az üdültetés kezdete előtt legalább hat héttel a tábor helye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalánál be kell jelenteni.
Tekintettel arra, hogy a koronavírus jelentette kockázat ugyan kisebb súllyal, de továbbra is jelen van, ezért a gyermekek táboroztatása során is kiemelt figyelmet kell fordítani a közegészség- és járványügyi biztonságra, az általános higiénés szabályok betartására.
A táborokban kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató, magát egészségesnek érző diák, illetve szervező vehet részt, melyről nyilatkozni is szükséges.
Az NNK azt javasolja továbbá, hogy a táborban részt vevő szervezők és segítők lehetőség szerint rendelkezzenek a koronavírus elleni védőoltással, legalább az alapimmunizálással, ami jellemzően két oltást jelent.
A szervezőknek a táborvezetőket írásban kell arról tájékoztatni, hogy – szükség esetén a nap bármely szakában – hol biztosítható a táborozók orvosi ellátása.
Javasolják, hogy a táboroztatók részesítsék előnyben a szabadtéri foglalkozásokat. Zárt térben történő foglalkozásoknál pedig rendszeres szellőztessenek, az időjárás és a környező forgalom függvényében.
A tábor működtetése során gondoskodjanak a személyi higiénés szabályok betartásáról, melynek alapja a gyakori, alapos szappanos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés, valamint a köhögési etikett betartása.
A táborozók által használt játékokat, sport- és játszótéri eszközöket szintén javasolt rendszeresen vírusölő hatású szerrel fertőtleníteni.
Amennyiben egy gyermeknél vagy szervezőnél, segítőnél betegség tünetei jelentkeznek, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell a szervezők által előzetesen felkért, megbízott orvost, aki dönt a további teendőkről. Gyermek esetén a szülők értesítéséről is gondoskodni kell. A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.