Az Európai Unió értékelési rendszere alapján a hazai szabad vízi fürdőhelyek közül összesen 229 természetes fürdőhely kapott jó vagy kiváló besorolást. Mindösszesen 4 esett a kifogásolt kategóriába az elmúlt évben a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) értékelése szerint. A kockázatalapú statisztikai értékelés négy év teljes adatsora alapján készült.
Az NNK 2021. évi összesítése alapján az országos helyzetkép nagyon kedvező.
A 274 kijelölt természetes fürdőhely közül 165 kiváló, 64 jó, 6 tűrhető, 4 pedig kifogásolt minősítést kapott.
Az idegenforgalmi szempontból kiemelt jelentőségű tavaink – Balaton, Tisza-tó, Velencei-tó – mellett található természetes fürdőhelyek zöme továbbra is kiváló besorolású. A szezonban üzemben lévő 27 természetes fürdőhelyen nincs még elegendő minta a minősítéshez, de ezek ellenőrzése is folyamatos.
Az Európai Unió jelentése szerint a tagállamok, Albánia és Svájc csaknem 22 ezer fürdőhelyének vízminősége közel 85 százalékban kiváló. A kedvelt nyári úti célok közül Horvátország, Görögország, Ciprus és Málta tengerpartjai, valamint Ausztria szabad vizeinek minősége legalább 90 százalékban kiváló volt 2021-ben.
A kijelölt természetes fürdőhelyeket az üzemeltetők által megbízott laboratóriumok legalább évi négy alkalommal ellenőrzik, egyszer a fürdési idény előtt, majd a szezon során havonta minimum egyszer. A természetes fürdővíz minősítése a baktériumok száma alapján történik, négy év legalább 16 eredménye alapján. Az értékelés a vízminőség ingadozását is figyelembe veszi, így megállapítható, hogy mekkora a szennyezés kockázata: a kiváló vagy jó minőségű fürdővizekben nagyon alacsony, a kifogásoltakon túl gyakori a biztonságos fürdőzéshez, bár ott sem folyamatosan rossz a víz minősége. Ez a kockázatalapú értékelés az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követi.
Nem minden esetben lehet első ránézésre megállapítani, hogy kijelölt fürdőhelyen járunk-e, vannak olyan helyszínek, ahol a feltételek adottak, mégsem jelöltette ki a terület tulajdonosa, és az előírt vízvizsgálatokat sem végzik. Ezért nyaralás, strandolás előtt érdemes tájékozódni az NNK honlapján, ahol megtalálható a kijelölt fürdőhelyek listája, a fürdővíz éves minősítése és a legutóbbi vízvizsgálatának eredménye. Továbbá információk érhetők el a fővárosi és megyei kormányhivatalok honlapján, illetve a fürdőhelyeken is. Az uniós fürdőhelyekről az Európai Környezetvédelmi Ügynökség honlapján találhatunk részletes információt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.