Az elmúlt napokban több cápatámadás is történt Egyiptom vörös-tengeri partvidékén, az áldozatok között egy osztrák nőt azonosítottak, a második áldozat kiléte hivatalosan még nem tisztázódott, ahogy azt sem lehet tudni, hogy ugyanaz a cápa követte-e el a támadást.
Két forrás a Reuters hírügynökségnek azt állította, hogy egy negyvenes éveiben járó román turista holttestét órákkal azután találták meg, hogy a 68 éves osztrák nő meghalt. A források szerint mindkét támadás egymástól 600 méteren belül történt a Sahl Hasheesh-öbölnél.
Egy az internetre kitett videóban – amelynek eredetét nem erősítették meg – az látható, hogy egy nő küszködik, mielőtt a cápa megtámadja.
Az első áldozatot egy helyi magánkórházba szállították – mondta el a Vörös-tenger egészségügyi igazgatóságának egyik forrása a hírügynökségnek. Egy forrás azt is hozzátette, hogy az osztrák nő az elmúlt öt évben Egyiptomban élt egyiptomi férjével.
A cápatámadások az utóbbi években viszonylag ritkák voltak Egyiptom vörös-tengeri partvidékén.
2020-ban egy 12 éves ukrán fiú a karját, egy egyiptomi idegenvezető pedig a lábát vesztette el egy cápatámadásban. A BBC beszámolója szerint 2018-ban egy cseh turistát ölt meg egy cápa, egy német turista pedig 2015-ben nem élte túl a ragadozó támadását.
Az osztrák külügyminisztérium szóvivője megerősítette az ABC News hírügynökségnek, hogy a nyugati Tirol államból származó osztrák állampolgár halt meg Egyiptomban. A szóvivő szerint Ausztria kairói nagykövetsége kapcsolatban áll az áldozat hozzátartozóival és az egyiptomi hatóságokkal, akik adatvédelmi és titoktartási okok miatt nem adnak további tájékoztatást.
2010-ben a Hurghadával szemben fekvő Sarm es-Sejknél öt támadás történt, köztük egy hetvenéves német nő az életét vesztette, és négyen megsebesültek.
Egyiptom vörös-tengeri üdülőhelyei, köztük Hurghada és Sarm es-Sejk népszerűek az európai turisták körében. A hatóságok az elmúlt években igyekeztek újjáéleszteni a létfontosságú idegenforgalmi ágazatot, amelyet az évek óta tartó instabilitás, majd a közelmúltban a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború is megviselt.
Itt a nyári strandszezon, és az Egyesült Államokban arra figyelmeztetnek, hogy a New York-i partvidéken is cápákkal találkozhatnak a turisták. Pénteken a Nassau megyei tisztviselők egy lehetséges cápát jelentettek Jones Beach közelében. A hét végén megerősített jelenlétet rendeltek el a strand közelében, csónakokkal, helikopterekkel és még drónokkal is pásztázzák a környéket – számolt be a New York Post.
A massachusettsi Cape Cod népszerű turisztikai célpont, ahol Steven Spielberg A cápa című filmjét is fogatták. Az Atlantic White Shark Conservancy azt állítja, hogy
1937 óta kevesebb mint tíz cápatámadásról tudnak Cape Cod környékén, és ennek az az oka, hogy a cápák egyszerűen nem emberekkel táplálkoznak.
De annak ellenére, hogy a számok alacsonyak, a csúcsragadozók az évnek ebben a szakaszában gyakran jelennek meg a turistaközpontok vonzáskörzetében is. Az Atlantic White Shark Conservancy munkatársa elmondta, ahogy a víz felmelegszik Cape Cod mellett, az látható, hogy a fehér cápák valamivel aktívabbá válnak a part közelében. A szervezet alig több mint kétszáz cápát azonosított és tudott követni az Atlanti-óceánon.
A természetvédelmi szervezet szerint lehet tenni annak érdekében, hogy elkerüljék a cápatámadást:
A BBC korábbi beszámolója szerint az ausztrál vizeken cápa által megölt emberek száma keveset változott az évek során annak ellenére, hogy az ország lakossága és a turisták száma is virágzik. 1950-ben, amikor 8,3 millió ember élt Ausztráliában, két ember halt meg cápatámadásban. 2016-ban több mint 24 millió lakossal még mindig csak két halálos áldozat volt. Egy jelentés szerint a halálos kimenetelű támadások száma az 1930-as évek 45 százalékáról 2011-re 10 százalékra esett vissza.
A kontinensen is nagy erőket vetnek be a cápatámadások megelőzésére: elektromágneses impulzusokkal tartják távol a cápákat a fürdőzőktől, a kormány pedig az eszközvásárlásához támogatást is nyújt. Azonban a beszámolók szerint a pajzsok hatástalannak bizonyultak a lesből indított támadásoknál, amelyekben a cápa nagy sebességgel úszik a mélyből, amikor meglát egy sziluettet, például egy szörföst.
Évtizedek óta használják az úgynevezett cápahálókat, amelyeket a vízen feszítenek ki, hogy az úszókat és a szörfösöket elválasszák a cápák területétől. 2015 és 2016 között 133 cápát tudtak ezzel az eszközzel elterelni, de voltak olyan esetek is, amikor veszélyeztetett vagy védett állatok akadtak fenn a hálón, több tucat példány pedig el is pusztult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.