A Hondurasban található Prospera városa lehet a legújabb terület, ahol a bitcoint hivatalos fizetőeszközként ismerik el. Azonban nem mindenki örül a Roatán szigetén építendő kísérleti városnak, mely a 2020-ban létrehozott különleges gazdasági zónára (a spanyol betűszó ZEDE) alapul.
A kísérletről beszámoló Bitcoin Magazine kiválóan szemlélteti a legelterjedtebb kriptopénz mögött álló szemléletet, hiszen a város létrehozni kívánó projekt egy vállalat, mely a hondurasi kormánnyal kötött megállapodás értelmében saját törvényeket alkothat a területén. Noha
a döntéshozatal a kivitelező Honduras Próspera Incorporated által kinevezett kilenc tanácsos kezében van, cserébe mindössze 5 százalék jövedelemadó, 2,5 százalékos forgalmi adó, 1 százalékos társasági adó és 1 százalékos földre vonatkozó adó van érvényben.
Különösen hasznos a kriptorajongók számára, hogy mint látható, nincs a város területén tőkejövedelem-adó, mely a legtöbb kriptóban lebonyolított tranzakciót adózási szempontból releváns eseménnyé teszi a hatóságok szemében. Ha
a város lakossága eléri a 100 ezer főt, úgy a kilenc tanácsosból ötről demokratikus választáson döntenek, ám négy főt továbbra is a HPI nevez ki.
A városállam politikai irányát azonban csak kétharmados többséggel lehet megváltoztatni, vagyis ehhez mindenképpen szükséges az egyik céges képviselő szavazata.
A félig-meddig leplezetlen kripto-adóparadicsom azonban a fentebb említett bevételek mellett szívesen próbálkozna bitcoinkötvény kibocsátásával is, melyeket a Bitfinex vagy a Blockstream kriptotőzsdén lehet majd a tervek szerint jegyezni. Azonban ahogy a szomszédos El Salvadorban, úgy Hondurasban sem felhőtlen a helyi közösség és a kriptobefektetők viszonya, amit tovább ront, hogy a novemberben megválasztott Xiomara Castro hondurasi elnök áprilisban eltörölte a különleges gazdasági fejlesztési zónákat lehetővé tevő törvényt.
A HPI viszont azzal érvel, hogy a vállalati város létrehozása kapcsán érvényben lévő törvények értelmében legalább tíz évük van a kísérletezésre.
A hondurasi kormány egy évet adott új jogi keretek biztosítására, ám ez nem akadályozza az építkezéseket és a libertariánus álmokat dédelgető befektetőket a továbbhaladásban.
A The Guardian által megszólaltatott jogi szakértők szerint ha az ország vezetése szeretné elkerülni a hosszú pereskedést, akkor vagy egyezségre jut a a befektetőkkel, vagy hibát kell találnia a mára visszavont törvények betartásában. Hogy sikerül-e tartóssá tenni a vállalati hatalmon alapuló állam tervét életben tartani, vagy az állam megőrzi fennhatóságát, azt egyelőre nem tudni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.