Évekkel ezelőtt egy holland üzletember beleszeretett egy Nógrád megyei zsákfaluba, Bedepusztába, és sorra megvette a község házait – számolt be a magyar Deutsche Welle (DW).
Elroy Thümmler a házakat tulajdonképpen nem is megvette, hanem elcserélte.
A bedepusztai családoknak más falvakban vett házakat, és ők oda költöztek. A zsákfaluban lévő épületeket pedig felújította és kiadja a turistáknak.
A faluban van kocsma, az egykori iskolából pedig rendezvénytér lett. A vállalkozó korábban a Sziget-produkciók külföldi marketingkampányába kapcsolódott be, és külföldi vendégeket csábított a hazai fesztiválokra. Most már a Nógrád megyei faluba invitálja az érdeklődőket. Elroy azt mondja: nem a pénzért csinálja, ő inkább valami egyedit szeretett volna létrehozni. Ezért fesztivált szervez, és kulturális kezdeményezéseket vár a falujába.
A holland férfi elmondta, hogy amikor külföldi barátai nem értik, hogy miért Magyarországra megy el nyaranta, az szerinte egy egyszerű megbélyegzés a részükről.
Ezt utálom Nyugat-Európában, azt hiszik, hogy minden erkölcs az övék, mindent sokkal jobban tudnak. Azt mondom, hogy »ők«, de természetesen a mainstream médiára gondolok, és azokra az emberekre, akik követik ezeket a médiumokat
– mondta.
Az évekig kulturális szervezőként dolgozó férfi faluja természetesen művészeti projekteket is szívesen lát: zenészeket, írókat, képzőművészeket várnak, némi kedvezménnyel.
Az emberek két hétig itt vannak, zenélnek, fellépnek a színpadon. Vendégek jönnek hozzájuk, megeszik, amit termesztünk. Nagyon – talán túlságosan is – idilli, de ez az irány
– fejtette ki a férfi, aki hozzátette, ha mindenki hozzátesz valamit a falu életéhez, akkor az egy kis paradicsommá nőheti ki magát. Bedepusztán egy fesztivált is szerveznek a Szigettel egy időben azoknak, akik egy csöndesebb eseményen vennének inkább részt.
Címlapkép: Lehotka László / MTI (illusztráció)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.