BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Élesedik a fegyverkezési verseny a Tajvani-szorosnál

A sziget jövőre jóval többet költene a hadseregére, miután Peking is egyre agresszívabb a térségben.

Jóval, mintegy 19 milliárd dollárral növelné védelmi kiadásait Tajvan a következő évre, miután Kína egyre agresszívebben lép fel a sziget közelében – írja a Reuters. A csütörtökön nyilvánosságra hozott költségvetési tervek szerint a többek között új vadászgépek beszerzését is tartalmazó összeg 13,9 százalékkal magasabb annál, amit Tajvan idén költ a hadseregére.

A Caj Jing-ven elnök által javasolt költségvetés így 

már sorozatban hatodjára növelné a hadseregnek szánt pénzt, ami új rekordot hozhat a sziget számára. 

Ráadásul a több mint 10 százalékos növekedés jóval nagyobb, mint a 2017 óta jellemző, átlagosan 4 százalékos emelkedés.

Fotó: Sam Yeh / AFP

Az ország statisztikai minisztere, Csu Cer-ming szerint a megemelt költségvetést főként a működési költségek emésztik fel. Az új felszerelések nélkül számolt katonai kiadások éves szinten 12,9 százalékos emelkedése pedig elmarad a teljes büdzsé 20,8 százalékos növekedésétől, így a kormányzati kiadások 14,6 százaléka jut a védelemre.

A hadseregre szánt pénz mindössze a negyedik legnagyobb tétel a jövő évi tajvani költségvetésben, a sziget ugyanis jóléti kiadásokra, az oktatás, kultúra és tudomány együttesére és gazdaságfejlesztésre is nagyobb összeget szán. 

Tajvan tavaly további 8,69 milliárd dolláros katonai költekezést jelentett be 2026-ig, ez az éves kiadásokon túl fejlesztené a hadsereget, és főként rakétákra és hadihajókra menne el.

Mindez persze eltörpül a Kína által márciusban bejelentett 1450 milliárd jüanos (több mint 210 milliárd dollár), idei évre szánt, a tavalyinál 7,1 százalékkal magasabb védelmi költségvetés mellett. Igaz, egyes szakértők szerint a Peking által közölt számok nem valóságosak. Ennek ellenére Caj programjának fontos része a hadsereg modernizálása, már csak azért is, mert Kína is igyekszik egyre fejlettebb fegyvereket – például lopakodó vadászgépeket és repülőgép-hordozót – fejleszteni és beszerezni.

Kína nem zárta ki, hogy akár erővel is uralma alá hajtja Tajvant, amelyet saját területének tart. A sziget azonban elutasítja a Kínai Népköztársaság erre vonatkozó elképzeléseit, és úgy gondolja, csak Tajvan lakói dönthetnek a terület jövőjéről. A térségben újabban Japán is igyekszik felpörgetni hadikiadásait.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.