Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint Donald Trump floridai otthonában a múlt héten végrehajtott házkutatás alkalmával összegyűjtött bizonyítékokat és vallomásokat nem lehet nyilvánosságra hozni – írta meg a BBC. A minisztérium indoklása szerint a részletek felfedése helyrehozhatatlan károkat okozhatna a nyomozásban. A döntés egy eskü alatt tett vallomást érint elsősorban. A bírósági dokumentumban szereplő bizonyítékok szolgáltatták a jogi alapot a razziához, azonban ezt a vallomást a hatóságok nem akarják felfedni. Az FBI ügynökei a múlt hét elején kutatták át Mar-a-Lagót, Donald Trump híres otthonát. A razzia célja az volt, hogy kiderítsék, az exelnök valóban visszaélés-szerűen kezelte-e a kormányzati iratokat, mielőtt átadta a hivatalát Joe Biden regnáló elnöknek.
Ez volt az első alkalom, hogy az Egyesült Államok egy volt elnökénél bűnügyi nyomozást tartottak. A közzétett házkutatási parancs szerint Trump Palm Beach-i birtokán az ügynökök 11 titkos aktacsomagot találtak meg.
Alaposan felpakoltak Trump házában az FBI-ügynökök a WSJ szerintA Donald Trump volt amerikai elnök mar-a-lagói otthonát átkutató FBI-ügynökök hétfőn tizenegy titkos dokumentumcsomagot foglaltak le, köztük olyanokat, amelyeket kifejezetten szigorúan titkosnak minősítettek. |
Több hírügynökség is arra kérte a hatóságokat, hogy hozzák nyilvánosságra a házkutatás alapjául szolgáló bizonyítékokat. Az ügyészek szerint erre nincs lehetőség, mivel
a szóban forgó vallomás felfedése jelentős és helyrehozhatatlan károkat okozna a folyamatban lévő bűnügyi nyomozásban.
Ha nyilvánosságra hozzák az eskü alatt tett vallomást, akkor az útmutatóként szolgálna a kormány folyamatban lévő vizsgálatához, konkrét részleteket adva annak irányáról és várható menetéről. Ez veszélyeztetné a nyomozás jövőbeni folyamatát – írták az ügyészek a bírósághoz intézett beadványukban. Hozzátették, hogy a vallomást titkosítani kell, mivel magasan minősített anyagokat érint.
A Trump elleni FBI-akció felturbózta a népszerűségét a republikánusok közöttEz amellett szólhat, hogy ismét Trump legyen az elnökjelölt. Azonban a teljes népesség körében többen tartják jogosnak a vizsgálatot, mint ahányan ellenzik azt. |
Trump hétfőn azt mondta, hogy az FBI lefoglalta három útlevelét a házkutatás során. Erre a lépésre kizárólag akkor kerülhet sor, ha a hatóságok tartanak tőle, hogy a gyanúsított elszökhet az eljárás elől. A hatóságok a CBS Newsnak megerősítették, hogy valóban elvették a volt elnöktől az útleveleit.
Ez egy olyan, politikai ellenfél elleni támadás, amelyre hazánkban még nem volt példa. Ez a harmadik világ!
– írta Trump a Truth Social nevű közösségi oldalán.
Az igazságügyi minisztérium már jelezte Donald Trump jogi képviselőinek, hogy valóban lefoglaltak két lejárt és egy aktív diplomata-útlevelet, de augusztus 15-én már vissza is adták őket.
A házkutatás nagy visszhangot keltett az Egyesült Államokban, különösen Trump támogatói részéről, akik követelik az eskü alatt tett vallomás nyilvánosságra hozatalát.
„Az igazságügyi minisztériumnak be kell bizonyítania, hogy ez a razzia nemcsak egy horgászexpedíció volt, hanem az FBI-nak kellő indoka volt átkutatni a volt elnök otthonát, és elvinni a dokumentumokat. Be kell bizonyítani, hogy az információ megszerzésére minden más lehetőséget kimerítettek”
– ezt Mike Rounds republikánus szenátor nyilatkozta vasárnap az NBC-nek. Házkutatási parancsot az Egyesült Államokban, akárcsak Magyarországon, kizárólag bíró engedélyezhet a nyomozó hatóság vagy az ügyészség által elé terjesztett bizonyítékok alapján. A bizonyítékoknak azt kell igazolniuk, hogy a házkutatással egy feltételezett bűncselekmény felderítését lehet elérni. Múlt héten pénteken az ügyészség nyilvánosságra hozta a Trump-razzia során alkalmazott házkutatási parancsot. Ez szokatlan lépés, de Merrick Garland főügyész szerint a dokumentum felfedése fontos közérdeknek számít. Ennek ellenére a házkutatás jogosságát alátámasztó vallomást továbbra sem akarják felfedni. Pénteken az ügyészség erről úgy nyilatkozott, hogy ez
az információ túlságosan érzékeny, az ügy túl nagy horderejű, és a tanúk személyazonosságának felfedése befolyásolná az együttműködési hajlandóságukat a nyomozásban.
Az ügy egyik utóhatásaként az FBI és a belbiztonsági minisztérium péntek este egy jelentést küldött a rendfenntartó szervekhez minden államban, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy a közösségi médiában megnövekedett a szövetségi tisztviselőkkel szembeni erőszakos fenyegetések száma. Az ügy keltette felháborodás miatt az FBI washingtoni székházát körbe kellett kordonozni a hatósággal szembeni fenyegetések és elégedetlenség miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.