BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs messze a nukleáris apokalipszis

Az ENSZ főtitkára figyelmeztette erre a világot az atomsorompó-szerződésről szóló konferencián.

Csak egytévedésnyire van az emberiség a nukleáris megsemmisüléstől António Guterres ENSZ-főtitkár szerint, aki az 1970-ben életbe lépett atomsorompó-szerződés (NNPT) felülvizsgálati konferenciájának megnyitóján, New Yorkban szólalt fel hétfőn.

A diplomata figyelmeztetett, hogy az ukrajnai, a közel-keleti és a koreai-félszigeti válság miatt a világ a nukleáris veszély korszakába lépett, amelyhez fogható a hidegháború zenitje óta nem volt. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az augusztus 26-ig tartó konferencia lehetőséget teremt a biztos katasztrófa elkerülésére, az emberiséget az atomfegyverektől mentes világ felé terelve.

Hozzátette:

Fennáll a veszélye annak, hogy az emberiség elfelejti a hirosimai és a nagaszaki tragédiát

Fotó: Angela Weiss / AFP

Majdnem 13 ezer atomfegyver van világszerte a hadseregek birtokában, és számos állam költ a hamis biztonság reményében százmilliárd dollárokat rájuk. Hangsúlyozta, hogy a nukleáris technológiák békés, például orvosi célú felhasználását viszont támogatni kell, hiszen ilyen módon ez a technológia nagy előnyére vállhat az emberiségnek.

A konferenciára Vlagyimir Putyin orosz elnök is küldött üzenetet, melyben azt hangsúlyozta, hogy 

egy atomháborúnak nem lehetnek nyertesei, s nem szabad engedni egy ilyen konfliktus kitörését.

Hozzátette, hogy Oroszország – mint az atomsorompó-egyezmény letéteményese és részese – tartja magát az egyezmény szelleméhez és betűjéhez, és Moszkva teljesíti minden olyan kötelezettségét, amely az ilyen jellegű fegyverek korlátozásáról és csökkentéséről az Egyesült Államokkal kötött bilaterális megállapodásokból fakad.

Man watching nuclear explosion on a television, illustration
Fotó: Fanatic Studio / Science Photo L

Putyin arra is rámutatott, hogy több mint fél évszázados fennállása alatt az atomsorompó-egyezmény a nemzetközi biztonsági és stratégiai stabilitási rendszer egyik kulcsfontosságú elemévé vált. Ezután pedig reményét fejezte ki, hogy a konferencia megerősíti az atomsorompó-szerződésben részt vevő valamennyi állam készségét arra, hogy szigorúan betartsák kötelezettségvállalásaikat.

A szerződést 1968. július 1-jén írták alá a letéteményes országok (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió), majd 47 ország ratifikálta, és 1970. március 5-én hatályba lépett. 

Az aláíró, nukleáris fegyverekkel rendelkező államok a szerződéssel kötelezték magukat arra, hogy sem közvetlenül, sem közvetve nem adnak át senkinek atomfegyvert vagy egyéb nukleáris robbanószerkezetet, valamint nem engedik át az ellenőrzést ezen eszközök felett.

Az atomsorompó-egyezmény felülvizsgálati konferenciáit ötévente tartják. A tizedik találkozót eredetileg 2020 májusában tartották volna New Yorkban, de a koronavírus-járvány miatt elhalasztották idén augusztusra. A megállapodásnak több mint 190 részes állama van. Izrael, India és Pakisztán nem tartozik közéjük, Észak-Korea pedig 2003 januárjában felmondta a szerződést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.